Wiadomości z kategorii: Alergie
Reakcje alergiczne po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19
Przeprowadzone badania na temat reakcji alergicznych na szczepionki przeciwko COVID-19 sugerują, że ich występowanie jest niezwykle rzadkie i nawet osoby z alergiami pokarmowymi lub na leki mogą bezpiecznie otrzymać szczepionkę.
Przeciwalergiczny preparat zniknie z aptek na terenie kraju
Cetirizine Genoptim SPH, lek zawierający cetyryzynę, został wycofany z obrotu 8 października 2018 roku przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Czy każda wysypka oznacza alergię?
Czerwone plamy na skórze, świąd, bolesność – pierwsza myśl – alergia! Czy jednak zawsze pojawienie się wysypki oznacza alergię?
Dotychczasowe metody leczenia alergii kontaktowej na nikiel
Zarówno diagnostyka, jak i leczenie alergii kontaktowej stanowi spore wyzwanie dla lekarzy. Dotychczasowe opcje terapeutyczne obejmowały głównie szeroko pojętą profilaktykę. Trudności w leczeniu alergii kontaktowej wynikają nie tylko ze złożoności patomechanizmu jej powstawania, ale również braku ujednoliconych schematów leczenia. Złożoność mechanizmu alergii polega na zaangażowaniu wielu składowych układu immunologicznego, dlatego dobór odpowiedniej farmakoterapii staje się niełatwym zadaniem.
- Reklama
Alergia po zastosowaniu kosmetyków – kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?
Nie tylko nowe kosmetyki mogą spowodować pojawienie się uczulenia. Wielokrotnie pacjenci zgłaszają, że kosmetyki, które stosują od wielu lat, nagle zaczęły ich uczulać. Co zrobić, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy alergii?
Innowacyjne leczenie niklowej alergii kontaktowej
Osoby cierpiące z powodu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (Alergic Contact Dermatitis, ACD) wywoływanego przez nikiel w końcu mogą odetchnąć z ulgą! Na rynku farmaceutyczno-kosmetycznym pojawił się specyfik, którego wstępne badania nad skutecznością w neutralizowaniu objawów ACD mogą napawać prawdziwym optymizmem. Dodatkowo dla nas wszystkich, Polaków, może być to powód do dumy – preparat opatentowany przez Polską Akademię Nauk może przyczynić się do poprawy jakości życia wielu milionów ludzi na całym świecie. Jak doszło do tego odkrycia?
Alergia kontaktowa u dzieci: badania dotyczące czynników, które mogą być jej przyczyną
Ze względu na to, że częstość alergii kontaktowej u dzieci, niestety, stale narasta, wielu naukowców jest zainteresowanych przyczynami tej patologii. Alergia kontaktowa ogólnie pozostaje wciąż jednostką dość tajemniczą, szczęśliwie jednak, dzięki pracom uczonych, stopniowo dowiadujemy się o niej coraz więcej. Jedną z interesujących prac dotyczących zagadnienia jest ta, gdzie analizowano różne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój alergii kontaktowej u dzieci.
Czy czarne ślady od biżuterii to oznaka alergii?
Czy zdarzyło Ci się, że po zdjęciu pierścionka czy wisiorka, na Twojej skórze pojawiły się ciemne ślady w miejscu styku biżuterii ze skórą? Co jest tego powodem? Czy to alergia?
Epidemiologia alergii kontaktowej na nikiel
Zbierane dane są naprawdę alarmujące – populacja pacjentów z niklową alergią kontaktową stale się powiększa i może liczyć już nawet ok. 1 mld osób na całym świecie! Dotychczasowe schematy leczenia (oparte w głównej mierze na profilaktyce i unikaniu ekspozycji na nikiel, co w przypadku niektórych grup zawodowych jest wręcz niewykonalne) zawodzą, a szczegółowe testy produktów pod kątem zawartości niklu nie przynoszą pożądanych efektów. Dlaczego dochodzi do niklowej alergii kontaktowej, jakie mechanizmy nią kierują i dlaczego jest obecna u tak ogromnej liczby osób?
Pękająca skóra rąk po użyciu płynu do mycia naczyń – czy to już alergia?
Czy obserwujesz u siebie szorstką skórę na dłoniach, która narasta po użyciu detergentów? Możliwe, ze Twój organizm daje Ci sygnał – jesteś alergikiem! Sucha, szorstka skóra rąk może być jednym z objawów sugerujących, że powinieneś udać się do lekarza.
- Reklama
Uczulenie na nikiel – przyczyny i czynniki ryzyka
Jedną z substancji najczęściej wywołujących alergie kontaktowe jest nikiel. Pacjenci, u których rozwinie się takie uczulenie, nie mają lekko – metal ten jest dość szeroko rozpowszechniony w naszym otoczeniu. Co jednak sprawia, że u niektórych ludzi pojawia się uczulenie na nikiel? Jakie są jego przyczyny i czynniki ryzyka jego wystąpienia?
Alergia kontaktowa – jakie substancje mogą ją wywołać?
Z alergią kontaktową kojarzony jest przede wszystkim nikiel – sytuacja ta wynika stąd, iż to właśnie tenże metal jest jednym z najczęściej wywołujących uczulenia alergenem kontaktowym. Prawda jest jednak taka, że specyficzne uczulenia mogą występować po kontakcie z wieloma różnymi substancjami – niektórych z nich prawdopodobnie większość osób w ogóle nie podejrzewa nawet o to, że mogą one być przyczyną alergii.
Rola diety w alergii na nikiel
Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów wywołujących alergię kontaktową. Częstość nadwrażliwości na ten pierwiastek rośnie i tylko w USA dotyczy już około 11 milionów dzieci.
Alergia na wodę - czy coś takiego istnieje?
Wielu osobom, wydaje się, iż nie istnieje coś takiego jak alergia na wodę. Prawda jest taka, iż tego typu zaburzenie istnieje a problem może pojawić się na skórze pacjenta, przy kontakcie z wodą (głównie chodzi o substancje w niej zawarte).
Jak pomóc osobie we wstrząsie anafilaktycznym?
Wstrząs anafilaktyczny to reakcja nadwrażliwości organizmu na dany czynnik np. użądlenie osy lub pszczoły.
Uczulenie na nikiel
Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych. Uczulenie na ten metal ma około 13% społeczeństwa i występuje w większości u kobiet.
Alergia na lakiery do paznokci
Nie od dziś wiadomo, że kobiety lubią ładnie wyglądać. Elegancko pomalowane paznokcie są tego nierozłącznym elementem. Niestety u niektórych kobiet może występować nadwrażliwość na jeden lub więcej składników lakieru do paznokci.
Uczulenie na detergenty
Najczęstszą przyczyną uczulenia na detergenty są stosowane w nich substancje zapachowe i konserwujące. Objawami alergii kontaktowej są przede wszystkim świąd, rumień oraz pokrzywka w miejscu kontaktu z detergentem. Towarzyszyć temu mogą kaszel, katar oraz zapalenie spojówek.