Zaloguj
Reklama
(0)

Czy zdarzyło Ci się, że po zdjęciu pierścionka czy wisiorka, na Twojej skórze pojawiły się ciemne ślady w miejscu styku biżuterii ze skórą? Co jest tego powodem? Czy to alergia?

Reklama

Schemat jest zazwyczaj ten sam – zakładasz pierścionek, a po jego zdjęciu obserwujesz ciemny ślad. Czy to oznaka choroby? Najczęściej ciemniejąca skóra pod wpływem kontaktu z biżuterią to zazwyczaj efekt utleniania się cząsteczek metalu i kontaktu tlenków ze skórą. Niejednokrotnie stosowane kosmetyki przyczyniają się do przyspieszenia utleniania cząsteczek metalu i w ten sposób do pojawienia się czarnych śladów na skórze.  Zdjęcie biżuterii czy zmiana kosmetyków zazwyczaj niweluje problem – skóra dochodzi do siebie, ciemne ślady znikają.

Czarne ślady po biżuterii to niejednokrotnie oznaka alergii na nikiel, który znajduje się w biżuterii. Warto sprawdzić, czy biżuteria, którą nosimy, zawiera nikiel. Jeśli tak – ten składnik może być przyczyną dolegliwości.

Niekiedy jednak może to być objaw postępującej choroby. W przypadku, gdy ciemne ślady na skórze nie znikają w krótkim przedziale czasu, warto wykonać badania takie jak morfologia krwi i próby wątrobowe. Ciemne ślady na skórze systematycznie pojawiają się na skutek niedoboru żelaza w organizmie. Niedobór tego ważnego składnika wpływa na samopoczucie – osoby, które cierpią na niedobór żelaza, są apatyczne, senne, tracą energię, czują się zmęczone, ich włosy stają się łamliwe i kruche. W przypadku, kiedy zaobserwujesz u siebie apatię, senność, łamliwość włosów i kruchość paznokci, a na Twojej skórze pojawiają się ciemne ślady po biżuterii – nie czekaj. Wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykluczyć stan chorobowy, który może wyniszczać Twój organizm.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze