Zaloguj
Reklama

Czy czarne ślady od biżuterii to oznaka alergii?

Alergia
Fot. Panthermedia
Alergia
(0)

Czy zdarzyło Ci się, że po zdjęciu pierścionka czy wisiorka, na Twojej skórze pojawiły się ciemne ślady w miejscu styku biżuterii ze skórą? Co jest tego powodem? Czy to alergia?

Reklama

Schemat jest zazwyczaj ten sam – zakładasz pierścionek, a po jego zdjęciu obserwujesz ciemny ślad. Czy to oznaka choroby? Najczęściej ciemniejąca skóra pod wpływem kontaktu z biżuterią to zazwyczaj efekt utleniania się cząsteczek metalu i kontaktu tlenków ze skórą. Niejednokrotnie stosowane kosmetyki przyczyniają się do przyspieszenia utleniania cząsteczek metalu i w ten sposób do pojawienia się czarnych śladów na skórze.  Zdjęcie biżuterii czy zmiana kosmetyków zazwyczaj niweluje problem – skóra dochodzi do siebie, ciemne ślady znikają.

Czarne ślady po biżuterii to niejednokrotnie oznaka alergii na nikiel, który znajduje się w biżuterii. Warto sprawdzić, czy biżuteria, którą nosimy, zawiera nikiel. Jeśli tak – ten składnik może być przyczyną dolegliwości.

Niekiedy jednak może to być objaw postępującej choroby. W przypadku, gdy ciemne ślady na skórze nie znikają w krótkim przedziale czasu, warto wykonać badania takie jak morfologia krwi i próby wątrobowe. Ciemne ślady na skórze systematycznie pojawiają się na skutek niedoboru żelaza w organizmie. Niedobór tego ważnego składnika wpływa na samopoczucie – osoby, które cierpią na niedobór żelaza, są apatyczne, senne, tracą energię, czują się zmęczone, ich włosy stają się łamliwe i kruche. W przypadku, kiedy zaobserwujesz u siebie apatię, senność, łamliwość włosów i kruchość paznokci, a na Twojej skórze pojawiają się ciemne ślady po biżuterii – nie czekaj. Wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykluczyć stan chorobowy, który może wyniszczać Twój organizm.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze