Jak żyć z alergią kontaktową?

Alergie kontaktowe – szczególnie, jeżeli pacjenta uczula jakiś szeroko rozpowszechniony antygen – w znaczący sposób potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Osobom zmagającym się z uczuleniami kontaktowymi można jednak udzielić kilku rad, których wdrożenie może sprawić, że rzadziej będą występować u nich przykre dolegliwości.
Objawy i przebieg alergii kontaktowej
Objawy alergii kontaktowej występują po zetknięciu się skóry pacjenta z alergenem – takowym może być chociażby nikiel, obecny np. w biżuterii, czy jakiś składnik któregoś z łazienkowych kosmetyków, np. szamponu do włosów. Po kontakcie z takowymi osoba uczulona zauważyć może u siebie różne dolegliwości. Najczęściej spotykane są świąd skóry, jej zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia lub szczypania. Skóra pacjenta może stawać się bardzo przesuszona, oprócz tego skutkiem alergii kontaktowej mogą być też różnego rodzaju wysypki, bąble pokrzywkowe czy obrzęk skóry.
Intensywność wymienionych problemów bywa różna – u jednych ludzi kontakt z antygenem prowadzi do łagodnych objawów alergicznych, u innych zaś dochodzić może np. do aż tak silnego świądu skóry, że pacjent wręcz nie będzie w stanie powstrzymać się od drapania. Takie zachowanie korzystne nie jest – co prawda podrapanie się może przynieść ulgę, ale nie na długo. Świąd powróci, zaś to, czego pacjent dokonał podczas drapania się – mowa tutaj o uszkodzeniach skóry – zwiększa ryzyko tego, że dojdzie u niego do wystąpienia kolejnego problemu, którym będzie zakażenie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć alergię kontaktową
Ogólnie zaleca się, aby każdy pacjent, który podejrzewa istnienie u siebie alergii kontaktowej, odwiedził lekarza. Owszem, jak już wspomniano wyżej – u niektórych osób objawy uczulenia nie są nasilone i szybko, po zaprzestaniu ekspozycji na czynnik uczulający, ustępują. Nigdy jednak nie wiadomo, czy kiedyś dolegliwości nie będą zdecydowanie większego stopnia. Z tego właśnie powodu najlepiej byłoby zawczasu odwiedzić lekarza i dowiedzieć się, jakie leki brać wtedy, kiedy objawy alergii kontaktowej będą wyjątkowo nasilone.
Lekarza z pewnością powinni za to od razu odwiedzić ci, którym objawy alergii kontaktowej bardzo mocno utrudniają funkcjonowanie. Tak jak zaczerwienienie skóry raczej nie jest uciążliwe dla pacjentów, tak już trudny do zniesienia świąd zdecydowanie może doprowadzać ludzi do szaleństwa. W przypadku, kiedy nawet najmniejsze zetknięcie się z alergenem prowadzi do bardzo silnych objawów alergicznych, po prostu konieczne jest jak najwcześniejsze odwiedzenie lekarza – to właśnie od niego możliwe jest otrzymanie zaleceń dotyczących stosowania takich leków, które zredukują intensywność przykrych dolegliwości.
Leczenie alergii kontaktowej
W leczeniu alergii kontaktowych wykorzystywane są przede wszystkim leki przeciwalergiczne – preparaty przeciwhistaminowe, oprócz nich zastosowanie znajdują także i środki z grupy glikokortykosteroidów. Środki tego rodzaju dostępne są zarówno w postaci doustnej, jak i w postaciach do stosowania zewnętrznego, na powierzchnię skóry (w formie żeli lub maści).
Leki te podaje się chorym jednak wtedy, kiedy to już dojdzie u nich do pojawiania się objawów alergicznych. Czasami jednak pacjent nie posiada w domu odpowiednich leków: co można wtedy zrobić? Otóż cenne okazać się może:
- stosowanie chłodnych, wilgotnych okładów na zmienione obszary skóry,
- szybkie oczyszczenie skóry po kontakcie z czynnikiem drażniącym – wystarczające do tego celu może być skorzystanie z wody i mydła; czynności te mają na celu usunięcie substancji wywołującej uczulenie czy podrażnienie z powierzchni ciała,
- stosowanie kremów i maści ochronnych, które zapobiegną wysuszaniu się skóry.
Wszystko jednak, co tutaj do tej pory opisano, dotyczyło postępowania w przypadku, kiedy objawy alergii kontaktowej już się rozwiną. Na pytanie, jak żyć z alergią kontaktową, odpowiedź zasadniczo jest jedna: przede wszystkim należy starać się unikać jakichkolwiek kontaktów z substancjami, które nas uczulają. Wiedząc, że skóra reaguje na jakiś składnik kosmetyków, czytajmy uważnie etykiety produktów i unikajmy tych, które go zawierają. Jeżeli zaś zmagamy się z uczuleniem na nikiel, to wybierając jakikolwiek sprzęt zawierający w sobie metale – nawet telefon komórkowy – upewnijmy się, że nikiel nie wchodzi w jego skład.
Niektórych alergenów uniknąć jest łatwiej, innych trudniej – stąd też jednym ludziom z alergią kontaktową prościej jest wystrzegać się niebezpiecznych substancji, innym zaś dokonać tego jest zdecydowanie ciężej. Jedno jest pewne – starać się wystrzegać alergenów kontaktowych naprawdę warto, bo to właśnie umożliwia ochronę przed pojawieniem się przykrych objawów alergii.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.