Uczulenie na nikiel – przyczyny i czynniki ryzyka

Jedną z substancji najczęściej wywołujących alergie kontaktowe jest nikiel. Pacjenci, u których rozwinie się takie uczulenie, nie mają lekko – metal ten jest dość szeroko rozpowszechniony w naszym otoczeniu. Co jednak sprawia, że u niektórych ludzi pojawia się uczulenie na nikiel? Jakie są jego przyczyny i czynniki ryzyka jego wystąpienia?
Alergia kontaktowa to problem, w którym reakcje alergiczne – np. zaczerwienienie skóry, wysypka czy świąd – pojawiają się na skutek bezpośredniego zetknięcia się z antygenem na drodze dotyku. Uczulać pacjentów w taki sposób mogą różnorakiego typu substancje, jedną z nich jest powszechnie rozpowszechniony w naszym środowisku nikiel.
Ze względu na to, że to właśnie nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych, naukowcy zajmujący się tematyką alergii kontaktowej to właśnie jemu poświęcali znaczną ilość uwagi. Poszukiwano przede wszystkim przyczyn uczulenia na nikiel – mimo wielu różnorodnych badań dotychczas nie udało się jednak takowych odnaleźć.
Wiadomo, że alergia związana jest z tym, że układ odpornościowy pacjenta reaguje na alergen – w tym wypadku na nikiel – chociaż zasadniczo nie powinien tego czynić. Co jednak stanowi bezpośrednią przyczynę uczulenia na nikiel – tego wciąż nie wiadomo. Możliwe, że z problemem tym związane są uwarunkowania genetyczne – istnieje możliwość, że to właśnie w genach zapisana jest podatność na ten typ uczulenia.
Badaczom udało się jednak wyszczególnić pewne czynniki, które zwiększają możliwość wystąpienia problemu. Wśród czynników ryzyka uczulenia na nikiel wymienia się:
- posiadanie kolczyków w jakichś częściach ciała (duża część biżuterii zawiera właśnie nikiel – istnieje ryzyko, że u osoby noszącej tego rodzaju ozdoby organizm wykształci nadreaktywność na ten metal),
- uczulenie na jakieś inne metale,
- występowanie przypadków uczulenia na nikiel u kogoś z rodziny,
- płeć żeńska (odnotowano, że z uczuleniem na nikiel częściej zmagają się kobiety),
- wykonywanie pracy związanej z kontaktem z jakimiś metalami.