Zaloguj
Reklama

Uczulenie na nikiel – przyczyny i czynniki ryzyka

Swędząca skóra
Fot. panthermedia
Swędząca skóra
(0)

Jedną z substancji najczęściej wywołujących alergie kontaktowe jest nikiel. Pacjenci, u których rozwinie się takie uczulenie, nie mają lekko – metal ten jest dość szeroko rozpowszechniony w naszym otoczeniu. Co jednak sprawia, że u niektórych ludzi pojawia się uczulenie na nikiel? Jakie są jego przyczyny i czynniki ryzyka jego wystąpienia?

Reklama

Alergia kontaktowa to problem, w którym reakcje alergiczne – np. zaczerwienienie skóry, wysypka czy świąd – pojawiają się na skutek bezpośredniego zetknięcia się z antygenem na drodze dotyku. Uczulać pacjentów w taki sposób mogą różnorakiego typu substancje, jedną z nich jest powszechnie rozpowszechniony w naszym środowisku nikiel.

Ze względu na to, że to właśnie nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych, naukowcy zajmujący się tematyką alergii kontaktowej to właśnie jemu poświęcali znaczną ilość uwagi. Poszukiwano przede wszystkim przyczyn uczulenia na nikiel – mimo wielu różnorodnych badań dotychczas nie udało się jednak takowych odnaleźć.

Wiadomo, że alergia związana jest z tym, że układ odpornościowy pacjenta reaguje na alergen – w tym wypadku na nikiel – chociaż zasadniczo nie powinien tego czynić. Co jednak stanowi bezpośrednią przyczynę uczulenia na nikiel – tego wciąż nie wiadomo. Możliwe, że z problemem tym związane są uwarunkowania genetyczne – istnieje możliwość, że to właśnie w genach zapisana jest podatność na ten typ uczulenia.

Badaczom udało się jednak wyszczególnić pewne czynniki, które zwiększają możliwość wystąpienia problemu. Wśród czynników ryzyka uczulenia na nikiel wymienia się:

  • posiadanie kolczyków w jakichś częściach ciała (duża część biżuterii zawiera właśnie nikiel – istnieje ryzyko, że u osoby noszącej tego rodzaju ozdoby organizm wykształci nadreaktywność na ten metal),
  • uczulenie na jakieś inne metale,
  • występowanie przypadków uczulenia na nikiel u kogoś z rodziny,
  • płeć żeńska (odnotowano, że z uczuleniem na nikiel częściej zmagają się kobiety),
  • wykonywanie pracy związanej z kontaktem z jakimiś metalami.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze