Zaloguj
Reklama

Reakcje alergiczne po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19

Wysypka na ramieniu
Fot. pantherstock
Wysypka na ramieniu
(0)

Przeprowadzone badania na temat reakcji alergicznych na szczepionki przeciwko COVID-19 sugerują, że ich występowanie jest niezwykle rzadkie i nawet osoby z alergiami pokarmowymi lub na leki mogą bezpiecznie otrzymać szczepionkę.

Reklama

Szczepionki przeciw COVID-19 dzielą się na trzy rodzaje: mRNA, czyli tzw. szczepionki nowej generacji w których wykorzystuje się sekwencję kwasu RNA, szczepionki wektorowe bazujące na fragmentach innych wirusów oraz szczepionki podjednostkowe niewystępujące w Polsce.

Obawa przed możliwymi reakcjami alergicznymi może powodować, że niektórym ciężko zdecydować się na szczepienie. Naukowcy przeprowadzili badanie na ponad 50 000 osób, które otrzymały szczepionkę mRNA. Analiza pokazała, że wskaźniki reakcji alergicznych są „bardzo niskie”.

Szczepionki przeciwko COVID-19 mRNA są pierwszymi tego rodzaju szczepionkami i mają niezwykłą skuteczność i wysoki poziom bezpieczeństwa we wszystkich populacjach. Bardzo ważne jest posiadanie dokładnych informacji na temat reakcji alergicznych na te szczepionki, nie tylko w naszej obecnej sytuacji, ale także dla przyszłych reakcji na pandemię, podkreśla dr Kimberly Blumenthal, główny autora niniejszego badania.

Jedną z zalet szczepionek mRNA jest brak ryzyka, że ​​inaktywowany (zawierający zabite wirusy lub bakterie czy też ich fragmenty) lub osłabiony wirus spowoduje problemy zdrowotne. Ponadto te szczepionki wydają się być skuteczne w przypadkach, gdy konwencjonalne szczepionki niekoniecznie.

W swoim badaniu dr Blumenthal i współpracownicy przyjrzeli się częstości reakcji alergicznych i anafilaksji w grupie pracowników szpitala Mass General Brigham w Bostonie. Niemal 53 tys. osób wypełniło ankietę na temat objawów po pierwszej dawce szczepionki mRNA.

Badanie pokazało, że 2,1 proc. ankietowanych doświadczyło ostrej reakcji alergicznej, a 0,025 proc. doświadczyło anafilaksji. U żadnej z osób nie wystąpił wstrząs anafilaktycznym nikt również nie wymagał pomocy w postaci intubacji dotchawiczej.

Chociaż naukowcy odkryli w badaniach klinicznych, że szczepionki są bezpieczne, nadal wiele osób jest przeciwnych szczepieniom. Dlatego tak ważna jest wiedza oraz przekazywanie jej dalej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze