Zaloguj
Reklama

Czy każda wysypka oznacza alergię?

Wysypka na szyi
Fot. Shutterstock
Wysypka na szyi
(5)

Czerwone plamy na skórze, świąd, bolesność – pierwsza myśl – alergia! Czy jednak zawsze pojawienie się wysypki oznacza alergię?

Reklama

Wysypka wysypce nierówna. Bez określenia przyczyny problemu ciężko dobrać skuteczną metodę leczenia. Zmiany skórne pojawiające się na skórze mogą mieć różną fakturę, niekiedy mogą występować grudki i pęcherzyki z surowiczą zawartością. Lekarz, na podstawie badania lekarskiego, jest w stanie ocenić, czy objawy kliniczne choroby, to rzeczywiście skutek alergii, czy wyniki np. choroby wirusowej.

  • Wysypka może pojawiać się w różnej formie – plamek, grudek, rumieni, pęcherzyków czy pokrzywki, które znajdują się na skórze.
  • Wysypki plamiste często pojawiają się na skutek infekcji wirusowej, z którą walczył organizm. Wysypka swoim kształtem przypomina plamki o nieregularnym kształcie.
  • Wysypka często towarzyszy trzydniówce – chorobie wirusowej, która objawia się wysoką gorączką trwającą trzy dni, a następnie pojawieniem się charakterystycznych plamek.
  • Czerwono-różowa wysypka może również świadczyć o różyczce zwłaszcza wtedy, jeśli pojawia się na twarzy – lub odrze, gdy pierwsze plamki rozprzestrzenią się za uszami i na twarzy.
  • Kolejną jednostką chorobową, której towarzyszy wysypka, jest szkarlatyna. Wysypka przybiera kształt charakterystycznych grudek, a jej największe skupiska znajdują się przede wszystkim w okolicy pach i pachwin. Inną znaną wysypką, z którą często borykają się dzieci, jest wysypka grudkowo-plamista, która często towarzyszy antybiotykoterapii.
  • Wysypka pęcherzykowata wywołana przez pasożyty. Inwazja pasożytnicza bardzo często objawia się właśnie wysypką pęcherzykowatą charakteryzującą pojawieniem się pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.
  • Wysypka towarzysząca bostonce. Bostonka to niezwykle zakaźna choroba, którą bardzo łatwo zarazić się po kontakcie z chorym. Jej początkowe objawy przypominają anginę, jednak w następnym etapie rozwoju choroby występuje wysypka skórna, która swoim wyglądem może przypominać ospę wietrzną.
  • Wysypka alergiczna – pojawia się w momencie, kiedy organizm miał styczność z antygenem, czyli związkiem, który wywołuje odpowiedź organizmu. Wysypka alergiczna może mieć miejsce na skutek spożycia pokarmu zawierającego alergen – np. soi, białek mleka krowiego, orzechów, ale również na skutek kontaktu ze środkami chemicznymi, pyłkami traw, zarodnikami grzybów czy po użądleniu owada.

Uwaga! Wysypki nie należy bagatelizować ani leczyć na własną rękę. Po zaobserwowaniu charakterystycznych plamek, które świadczą o wysypce, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wysypka – bez względu na to, czy o podłożu alergicznym, czy nie, może być groźna dla zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze