Zaloguj
Reklama

Alergia kontaktowa – jakie substancje mogą ją wywołać?

Swędzenie ciała
Fot. panthermedia
Swędzenie ciała
(0)

Z alergią kontaktową kojarzony jest przede wszystkim nikiel – sytuacja ta wynika stąd, iż to właśnie tenże metal jest jednym z najczęściej wywołujących uczulenia alergenem kontaktowym. Prawda jest jednak taka, że specyficzne uczulenia mogą występować po kontakcie z wieloma różnymi substancjami – niektórych z nich prawdopodobnie większość osób w ogóle nie podejrzewa nawet o to, że mogą one być przyczyną alergii.

Reklama

Objawy alergii kontaktowej są zazwyczaj dość dotkliwe dla pacjentów – mogą nimi w końcu być wyjątkowego stopnia świąd skóry, jej zaczerwienienie czy rozległa wysypka. Czasami łatwo jest zidentyfikować czynnik, który doprowadził do uczulenia. Mowa tutaj choćby o sytuacji, kiedy dana osoba ma uczulenie na nikiel, to wtedy może ona zauważyć zmiany skórne w miejscu, w którym ciało stykało się z metalem – np. w okolicy nadgarstka, na którym nosi metalowy zegarek, czy też na palcu, gdzie zakłada obrączkę.

Prowokować objawy alergii kontaktowej może jednak jeszcze i cała inna gama odmiennych czynników. Będąc już przy niklu, można wspomnieć o innych metalach, które również mogą prowadzić do uczulenia – jako ich przykłady można podać chociażby złoto, kobalt czy chrom.

Alergię kontaktową mogą wywołać również i rozmaite substancje, które obecne są w kosmetykach – zdarza się sytuacja, gdzie pacjent zauważa u siebie objawy alergii po użyciu jakichś nowych perfum czy produktów do oczyszczania twarzy. Możliwe jest również i to, że uczulającym pacjenta alergenem będzie lateks (takie osoby raczej nie są w stanie korzystać z jednorazowych, lateksowych rękawiczek).

Czasami do alergii kontaktowej doprowadza jednak zetknięcie się z substancjami, których w ogóle nie podejrzewa się o to, że mogą one wywołać taki problem. Tak bywa chociażby z różnymi lekami stosowanymi na powierzchnię skóry. Jednymi z leków, które najczęściej prowadzą do alergii kontaktowej, są antybiotyki stosowane miejscowo.

Powyżej wymieniono kilka różnych czynników, z którymi zetknięcie się może skutkować wystąpienie objawów alergii kontaktowej. Tak naprawdę jednak – ze względu na to, że organizm każdego z nas jest inny – uczulenie kontaktowe występować może po ekspozycji również i na wiele innych, niewymienionych tutaj substancji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze