Zaloguj
Reklama

Pękająca skóra rąk po użyciu płynu do mycia naczyń – czy to już alergia?

Świąd
Fot. Panthermedia
Świąd
(0)

Czy obserwujesz u siebie szorstką skórę na dłoniach, która narasta po użyciu detergentów? Możliwe, ze Twój organizm daje Ci sygnał – jesteś alergikiem! Sucha, szorstka skóra rąk może być jednym z objawów sugerujących, że powinieneś udać się do lekarza.

Reklama

Alergia kontaktowa

O alergii kontaktowej mówimy w momencie, kiedy po zetknięciu z czynnikiem alergizującym nasz organizm reaguje – może wtedy pojawić się duszność, wysypka, świąd, pieczenie, ale również szorstka, sucha i spierzchnięta skóra. Czy po myciu naczyń lub kąpieli w nowym płynie zaobserwowałaś, że Twoja skóra jest szorstka, zaczyna pękać i swędzi? To może być objaw alergii kontaktowej!

Czy płyn do mycia naczyń może uczulać?

Odpowiedź brzmi… tak! Płyny do mycia naczyń zawierają substancje czynne, których zadaniem jest usunąć tłuste zabrudzenia. Powszechnym składnikiem płynów do mycia naczyń są detergenty, takie jak Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate czy konserwanty, np. 2-bromo-2-nitropropan. Zwłaszcza konserwanty mogą przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznej, ulegają bowiem przemianom do tzw. nitrozamin, a te szybko przechodzą w Formaldehyd, który znany jest z silnych właściwości uczulających. Do silnie uczulających środków, które są powszechnym składnikiem środków myjących, zaliczana jest lanolina czy aloes.

Objawy uczulenia

Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest piekąca, spierzchnięta skóra, która przybiera taką postać po kontakcie ze środkiem myjącym. Kolejnym objawem może być postępowanie procesu – przy każdym użyciu środka myjącego stan skóry się pogarsza, pojawiają się dodatkowe pęknięcia naskórka.

Co zrobić w sytuacji, gdy mamy uczulenie?

Przede wszystkim warto odwiedzić dermatologa, który jednoznacznie pokieruje leczeniem. Warto pomyśleć nad zmianą środków myjących – być może wystarczy, że w trakcie mycia użyjemy gumowych rękawiczek, a problem pękającej skóry rąk zniknie. Na rynku istnieje szereg płynów do mycia naczyń czy środków do kąpieli, które pozbawione są najczęściej uczulających składników. Warto więc wybrać się do drogerii i przejrzeć sklepowe półki.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze