Zaloguj
Reklama

Alergia kontaktowa u dzieci: badania dotyczące czynników, które mogą być jej przyczyną

Alergia, uczulenie na pyłki
Fot. shutterstock
Alergia, uczulenie na pyłki
(0)

Ze względu na to, że częstość alergii kontaktowej u dzieci, niestety, stale narasta, wielu naukowców jest zainteresowanych przyczynami tej patologii. Alergia kontaktowa ogólnie pozostaje wciąż jednostką dość tajemniczą, szczęśliwie jednak, dzięki pracom uczonych, stopniowo dowiadujemy się o niej coraz więcej. Jedną z interesujących prac dotyczących zagadnienia jest ta, gdzie analizowano różne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój alergii kontaktowej u dzieci.

Reklama

W powstawanie pracy „Allergic contact dermatitis in children: which factors are relevant? (review of the literature)”, opublikowanej w czasopiśmie „Pediatric Allergy and Immunology”, zaangażowani byli naukowcy z wielu różnych ośrodków, m.in. z placówek w Danii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jako że przyczyny alergii kontaktowej u dzieci, podobnie jak i u dorosłych, wciąż pozostają niejasne, badacze ci postanowili bliżej przyjrzeć się różnym czynnikom, które mogą prowadzić do tego problemu.

Zauważono chociażby związek pomiędzy defektami bariery skórnej a ryzykiem alergii kontaktowej u dzieci. Między innymi mutacje dotyczące genów dla filagryny – jednej z substancji zapewniającej wspomnianą wyżej barierę – mogą mieć związek z uczuleniami kontaktowymi. Możliwe jest także to, że alergia kontaktowa u dzieci jest powiązana z atopowym zapaleniem skóry. W przebiegu tej jednostki ochronna bariera również jest zmieniona – to sprawia, że skóra pacjentów z AZS jest bardziej narażona na różne antygeny, co może sprzyjać wystąpieniu zjawisku określanego jako sensytyzacja.

Sensytyzacji autorzy wspomnianej wyżej publikacji przyglądali się wyjątkowo uważnie. Zjawisko to można wytłumaczyć jako proces, w którym organizm – szczególnie w sytuacji, kiedy jest on często eksponowany na jakieś alergeny – zaczyna w stosunku co do nich reagować. Wstępnie są to reakcje minimalnego stopnia nieprowadzące do żadnych objawów, aczkolwiek zwiększają one ryzyko pełnoobjawowej alergii.

Okazało się, że do sensytyzacji – która może ostatecznie doprowadzić do alergii kontaktowej u dzieci – może doprowadzić bardzo wiele czynników. Zauważono, że takowymi mogą być nawet substancje obecne w hennie, służącej do wykonywania tymczasowych tatuaży, czy nawet środki obecne w różnych dziecięcych zabawkach.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • De Waard-van der Spek F.B,, Andersen K.E., Darsow U., Mortz C.G., Orton D., Worm M., Muraro A., Schmid-Grendelmeier P., Grimalt R., Spiewak R., Rudzeviciene O., Flohr C., Halken S., Fiocchi A., Borrego L.M., Oranje A.P.: Allergic contact dermatitis in children: which factors are relevant? (review of the literature). „Pediatric Allergy Immunology” 2013.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze