Zaloguj
Reklama

Alergia po zastosowaniu kosmetyków – kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?

Świąd
Fot. pantherstock
Świąd
(0)

Nie tylko nowe kosmetyki mogą spowodować pojawienie się uczulenia. Wielokrotnie pacjenci zgłaszają, że kosmetyki, które stosują od wielu lat, nagle zaczęły ich uczulać. Co zrobić, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy alergii?

Reklama

Alergia a składniki kosmetyków

Alergia jest stanem obronnym organizmu, który pojawia się po kontakcie z czynnikiem alergizującym – alergenem. Pierwszą odpowiedzią organizmu jest obrona, która może manifestować się np. poprzez pojawienie się wysypki, zmian skórnych czy nawet utrudnionego oddychania. Głównymi sprawcami uczulenia są składniki kosmetyków – Formaldehyd, SLS, Citronellol, Methyl heptine carbonate (Methyl 2-octynoate), Evernia prunastri, a nawet niektóre kompozycje zapachowe. Popularnymi „uczulaczami” są nawet składniki nawilżające, takie jak lanolina, która ma zapewniać gładkość skóry.
Listę 26 substancji, które uczulają najczęściej i których obecność w kosmetyku powinna znajdować się na etykiecie, rozpowszechniła Komisja Europejska, na której stronie można znaleźć wykaz wymienionych w rozporządzeniu substancji.

Objawy alergii

Do najczęściej występujących objawów, po zastosowaniu kosmetyków zalicza się :

  • pokrzywkę,
  • świąd,
  • suchość i szorstkość skóry,
  • pękanie skóry,
  • „ból” paznokci po zastosowaniu odżywek/lakierów,
  • napięcie skóry,
  • pojawienie się krostek, grudek, pęcherzyków, bąbli lub bąbelków.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli po zastosowaniu kosmetyku zaobserwujesz świąd, pieczenie – najprościej przerwać stosowanie kosmetyku. Często sprawdzonym sposobem jest zastosowanie wapna w postaci gotowego do picia roztworu, który pozwoli na zniwelowanie objawów alergii. W przypadku, gdy jednak pojawią się bąble, uczucie silnego pieczenia, swędzenia lub nawet trudności z oddychaniem – nie czekaj. Silna reakcja alergiczna może być groźna dla życia! Przy trudnościach z oddychaniem niezwłocznie wzywaj pogotowie. W przypadku silnej reakcji alergicznej niezbędne będzie podanie leków odczulających!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze