Zaloguj
Reklama

Innowacyjne leczenie niklowej alergii kontaktowej

Autorzy: lek. Michał Marciniak
Swędzenie ciała
Fot. panthermedia
Swędzenie ciała
(0)

Osoby cierpiące z powodu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (Alergic Contact Dermatitis, ACD) wywoływanego przez nikiel w końcu mogą odetchnąć z ulgą! Na rynku farmaceutyczno-kosmetycznym pojawił się specyfik, którego wstępne badania nad skutecznością w neutralizowaniu objawów ACD mogą napawać prawdziwym optymizmem. Dodatkowo dla nas wszystkich, Polaków, może być to powód do dumy – preparat opatentowany przez Polską Akademię Nauk może przyczynić się do poprawy jakości życia wielu milionów ludzi na całym świecie. Jak doszło do tego odkrycia?

Reklama

„Potrzeba matką wynalazków”

Jak się okazuje, również w świecie medycznym ta maksyma jest prawdziwa. Przez lata, od pierwszych opisów alergii niklowej, jedyną obowiązującą metodą leczenia było… unikanie substancji uczulającej. To oczywiście słuszna metoda, ale zdecydowanie prostsza do zastosowania w przypadku alergii pokarmowych – powstrzymanie się od jedzenia np. jabłek czy orzechów wymaga jedynie pamięci, a brak styczności z monetami, sztućcami, nożyczkami czy unikanie noszenia biżuterii, zegarka (we wszystkich tych przedmiotach codziennego użytku obecny jest nikiel) jest często niewykonalne, zwłaszcza w niektórych grupach zawodowych (np. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, kasjerzy). Skoro więc unikanie alergenu było strategią praktycznie niemożliwą do zastosowania, prace badawcze zostały skierowane w bardzo logicznym kierunku – należy stworzyć substancję, która będzie swoistą barierą ochroną, która zneutralizuje jony niklu, zanim zdążą wywołać objawy ACD. I cel został osiągnięty.

Innowacyjna technologia

Zespół badawczy pod kierownictwem dr Izabeli Zawiszy i prof. Wojciecha Bala opatentował substancję o działaniu barierowym, której aktywność polega na wychwytywaniu na powierzchni skóry jonów niklowych. Substancja ta, o charakterze polimerowym, jest rozprowadzana na skórze w postaci kremu. Polimer wiąże jony niklowe w sposób trwały i jednocześnie neutralizuje ich aktywność chemiczną. W taki sposób został zarejestrowany preparat NidesqueTMkosmeceutyk barierowy zapobiegający objawom alergii niklowej o potwierdzonej skuteczności.
Badanie skuteczności działania przeprowadzono z udziałem 13 kobiet. Polegało ono na naniesieniu na skórę cienkiej warstwy preparatu, a następnie założeniu biżuterii, która zazwyczaj powodowała objawy alergii (naszyjnika lub bransoletki) na testowane miejsce i noszeniu jej przez 3 godziny. W każdym przypadku bez zastosowania preparatu biżuteria wywoływała objawy zapalenia skóry. Testy wykazały natychmiastowe działanie ochronne kosmeceutyku przed wnikaniem jonów niklu w skórę – w 11 przypadkach objawy alergii nie wystąpiły, a tylko w 1 zaobserwowano niewielką reakcję alergiczną w postaci świądu. Natomiast w ostatnim przypadku badana osoba zapomniała usunąć biżuterię, kiedy działanie kremu wygasło, co doprowadziło do objawów swędzenia (czas działania preparatu NidesqueTM wynosi 5h).

Podsumowanie

Pojawienie się na rynku skutecznego preparatu może oznaczać zmianę o 180 stopni dla wielu ludzi, dla których ekspozycja na jony niklu jest wpisana w ryzyko zawodowe. Teraz już nie tylko profilaktyczne unikanie i testy zawartości niklu w danych przedmiotach, a także aktywna ochrona mogą przyczynić się do całkowitego ustąpienia uporczywych objawów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] http://www.kfniccolum.pl
    [2] Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby Skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2016
    [3] Beers M. H., Berkow R.: The Merck Manual. Podręcznik Diagnostyki i Terapii. URBAN & PARTNER. Wrocław 2001.
    [4] Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów. URBAN & PARTNER. Wrocław 2010.
    [5] Śpiewak R.: Alergia kontaktowa - diagnostyka i postępowanie. „Alergia Astma Immunologia” 2007.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze