Porady specjalisty z kategorii: Alergie
Z jakimi objawami alergii kontaktowej trzeba zgłosić się do lekarza?
Alergia kontaktowa to problem, w którym zmiany alergiczne pojawiają się w związku z bezpośrednim kontaktem z alergenem. U różnych osób schorzenie wywoływane jest przez odrębne czynniki – jedni pacjenci borykają się ze zmianami skórnymi po tym, jak założą oni metalową biżuterię zawierającą nikiel, inni z kolei zmagają się z uczuleniem na leki stosowane na powierzchni skóry czy z uczuleniem na składniki różnych produktów kosmetycznych.
Wyprysk kontaktowy alergiczny a z podrażnienia: czym się różnią?
Wyprysk i związane z nim zmiany skórne u dwóch różnych osób mogą wyglądać podobnie, a w rzeczywistości problemy te mogą być wywołane całkowicie innymi patomechanizmami. Jednymi z najczęstszych rodzajów wyprysku są wyprysk kontaktowy alergiczny oraz wyprysk z podrażnienia (niealergiczny). Czym oba wymienione się od siebie różnią i czy ma to jakiś wpływ na to, w jaki sposób możliwe jest łagodzenie występujących w ich przebiegu problemów ze skórą?
Jak żyć z alergią kontaktową?
Alergie kontaktowe – szczególnie, jeżeli pacjenta uczula jakiś szeroko rozpowszechniony antygen – w znaczący sposób potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Osobom zmagającym się z uczuleniami kontaktowymi można jednak udzielić kilku rad, których wdrożenie może sprawić, że rzadziej będą występować u nich przykre dolegliwości.
Dlaczego skóra swędzi?
Skóra człowieka składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Ogólna jej powierzchnia wynosi ok. 2m2. Skóra narażona jest każdego dnia na działanie różnych czynników zewnętrznych. Co ważne na jej kondycję ogromny wpływ mają także wszelkie zmiany, które zachodzą w organizmie. Dlaczego skóra nas swędzi? Kiedy mówimy, że swędzenie jest objawem, a kiedy jest chorobą? Kiedy powinniśmy udać się do dermatologa?
- Reklama
Reakcja alergiczna na konserwanty - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W krajach zachodnich przemysł spożywczy wykorzystuje jako dodatki do żywności co najmniej 1500 różnych substancji - zarówno syntetycznych, jak i pochodzenia naturalnego. Wiele z nich może powodować reakcje alergiczne lub pseudoalergiczne.
Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zmiany skórne
Skóra jest jedną z najczęstszych lokalizacji alergii pokarmowej u dzieci. W około 30% przypadków objawy alergii pokarmowej manifestują się w postaci izolowanych zmian skórnych, natomiast ponad 70% pozostałych przypadków dotyczy zarówno skóry, jak i innej narządowej manifestacji. Skórna manifestacja przebiega pod kilkoma postaciami: atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, niektóre postacie pokrzywki kontaktowej, zespół alergicznych objawów okołoustnych.
Skórne testy alergiczne - wynik dodatni
Alergiczne testy skórne są ważnym badaniem w diagnostyce alergii. W szczególności wykrywają one nadwrażliwość na określone alergeny wywołaną mechanizmami IgE-zależnymi (reakcja typu I).