Zaloguj
Reklama

Wyprysk kontaktowy alergiczny a z podrażnienia: czym się różnią?

Wysypka
Fot. Panthermedia
Wysypka
(0)
Reklama

Wyprysk i związane z nim zmiany skórne u dwóch różnych osób mogą wyglądać podobnie, a w rzeczywistości problemy te mogą być wywołane całkowicie innymi patomechanizmami. Jednymi z najczęstszych rodzajów wyprysku są wyprysk kontaktowy alergiczny oraz wyprysk z podrażnienia (niealergiczny). Czym oba wymienione się od siebie różnią i czy ma to jakiś wpływ na to, w jaki sposób możliwe jest łagodzenie występujących w ich przebiegu problemów ze skórą?

Objawy i przebieg wyprysku kontaktowego

Wyprysk kontaktowy alergiczny – jak sama nazwa wskazuje – pojawia się w związku z wystąpieniem u pacjenta reakcji alergicznej. Potencjalnych alergenów kontaktowych wyróżnia się wyjątkowo dużo: do problemów dermatologicznych doprowadzić może bowiem zarówno zetknięcie się z jakimś metalem (głównie z niklem), ale i kontakt z jakimiś składnikami kosmetyków czy z lateksem.

Pierwsze zetknięcie się z substancją, która w przyszłości będzie powodowała wyprysk kontaktowy alergiczny, zazwyczaj nie prowadzi do wystąpienia zmian skórnych. Jest to bowiem etap, w którym ciało danej osoby „uwrażliwia się” na dany antygen – komórki układu odpornościowego stają się zdolne do reagowania na kontakt z nim i przy kolejnym zetknięciu się z tymże alergenem, dochodzić już będzie mogło do wystąpienia zmian skórnych w postaci grudek, zaczerwienienia czy pęcherzyków. Zmiany te występują przede wszystkim w miejscu kontaktu z alergenem – na rękach (przy noszeniu na nich biżuterii zawierającej nikiel u osób z alergią kontaktową na ten metal) czy na szyi (w sytuacji, kiedy dana osoba jest uczulona na jakieś składniki swoich perfum, którymi spryskuje tę właśnie okolice ciała).

Wyprysk kontaktowy alergiczny pojawia się u osób, które cierpią na jakąś alergię. Inna postać wyprysku – wyprysk kontaktowy z podrażnienia – wystąpić może zaś u każdego z nas. Problem ten rozwija się bowiem w całkowicie innym mechanizmie, mianowicie dochodzi do niego wtedy, kiedy różne czynniki drażniące – np. detergenty, rozpuszczalniki czy nawet woda – doprowadzają do uszkodzenia naskórka. Jeżeli zaś chodzi o charakter zmian skórnych, które pojawiają się w przebiegu wyprysku kontaktowego z podrażnienia, to zasadniczo jest on podobny do tych, które opisano powyżej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wyprysk kontaktowy

W przebiegu wyprysku zmiany skórne mogą utrzymywać przez kilka dni, ale i przez kilka tygodni. Z pewnością lekarza należy odwiedzić wtedy, kiedy czas utrzymywania się wyprysku jest długi – tak jak niektórym pacjentom do poprawienia stanu ich skóry wystarcza samo tylko jej nawilżanie, tak już u innych może być konieczne zastosowanie zaleconych przez lekarza farmaceutyków. Wizytę w gabinecie lekarskim można zalecić również i tym pacjentom, u których objawy są wyjątkowo nasilone – jako przykład takich dolegliwości można podać silny świąd skóry czy znaczne jej zaczerwienienie i dużą tendencję do pojawiania się rozległych, grożących nawet krwawieniem, uszkodzeń naskórka.

Do lekarza warto udać się także i wtedy, kiedy nie wiadomo, jaki jest tak naprawdę typ zmian u pacjenta – czy jest to wyprysk kontaktowy alergiczny, czy też wyprysk kontaktowy niealergiczny. Związane jest to z tym, że w przypadku tych dwóch rodzajów podobnego problemu stosowane jest jednak odmienne leczenie.

Leczenie wyprysku kontaktowego

W przypadku wyprysku kontaktowego alergicznego pacjentom zalecane są takie środki, które wpłyną na samą reakcję alergiczną. W tym celu u chorych wdrażane jest leczenie doustnymi lekami przeciwhistaminowymi (to właśnie histamina jest bowiem jednym z mediatorów reakcji alergicznych) czy też zalecane są im preparaty zawierające glikokortykosteroidy do stosowania miejscowego.

Inaczej zaś przebiega postępowanie przy wyprysku kontaktowym z podrażnienia, gdzie absolutnie podstawową czynnością, mającą na celu doprowadzenie do ustąpienia zmian skórnych, jest unikanie czynnika wywołującego podrażnienia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze