Zaloguj
Reklama

Dlaczego skóra swędzi?

Uczulenie na szyi
Fot. panthermedia
Uczulenie na szyi
(4)
Reklama

Skóra człowieka składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Ogólna jej powierzchnia wynosi ok. 2m2. Skóra narażona jest każdego dnia na działanie różnych czynników zewnętrznych. Co ważne na jej kondycję ogromny wpływ mają także wszelkie zmiany, które zachodzą w organizmie. Dlaczego skóra nas swędzi? Kiedy mówimy, że swędzenie jest objawem, a kiedy jest chorobą? Kiedy powinniśmy udać się do dermatologa?

Dlaczego skóra swędzi? - Objawy i przebieg

Skóra człowieka ma bardzo skomplikowana budowę. Naskórek składa się z dojrzewających komórek nabłonkowych (keratynocyty) oraz komórek barwnikowych (melanocyty). To właśnie te drugie odpowiedzialne są za reakcje immunologiczne. Skóra właściwa utworzona jest z tkanki łącznej, w której znajdują się włókna kolagenowe, elastyna, fibroblasty, nerwy, naczynia krwionośne oraz mastocyty. Tkanka podskórna tworzona jest przez tkankę tłuszczową oraz łączną. W skórze znajdują się także przydatki potowe.

Skóra pełni nieocenioną funkcję w życiu człowieka. Wyróżnić tutaj należy:

  1. Ochronę przed różnego rodzaju zakażeniami bakteryjnymi, grzybiczymi oraz wirusowymi.
  2. Ochrona przed czynnikami mechanicznymi, termicznymi czy chemicznymi.
  3. Ochrona przed promieniowaniem świetlnym.
  4. Zapewnienie prawidłowej homeostazy organizmu.
  5. Zdolność do odczuwania bólu.
  6. Zdolności resorpcyjne.
  7. Magazynowanie i przemianę materii.
  8. Zdolność do odczuwania ciepła, dotyku i wiele innych.

Każdy z nas ma inną wrażliwość skóry na różnego rodzaju bodźce docierające do nas ze środowiska zewnętrznego oraz wewnętrznego. Zdarza się tak, że skóra nas swędzi. Przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele od reakcji alergicznej po nieodpowiednie nawilżenie czy różnego rodzaju uszkodzenia. Należy tutaj także wspomnieć o ukąszeniach przez owady. Niestety silny świąd, który utrzymuje się przez długi czas może być objawem różnych chorób o podłożu dermatologicznym. Czasem konieczna staje się także wizyta u onkologa.

Swędzenie skóry jest jednym z objawów, który wskazuje na to, że nasz układ immunologiczny działa prawidłowo. Na skutek uszkodzenia, otarcia, zadrapania, ugryzienia (np. przez owada), dochodzi do uruchomienia aktywności białych krwinek, których zadaniem jest „walka” z drobnoustrojami próbującymi dostać się do naszego organizmu. Konsekwencją tego jest wytwarzanie przez organizm histaminy, która nie tylko przyspiesza reakcje obronne organizmu, ale także pobudza zakończenia nerwowe, co prowadzi do odczuwania swędzenia. Warto pamiętać o tym, że nadmiar histaminy może także prowadzić do choroby!

Swędzenie skóry bardzo często pojawia się w okresie zimowym bądź w chłodniejsze dni. Jest to najczęściej wynik bardzo słabego nawilżenia organizmu czy noszenia ubrań z tkanin drażniących skórę. Prowadzi to do wzmożonej potliwości przy czym pot ma bardzo nieprzyjemny zapach. Na tego typu problemy wystarczy w większości przypadków zastosować balsam do ciała ale także nawilżać pomieszczenie, w którym przebywamy. W przypadku gdy skóra swędzi nas po kąpieli należy zmienić żel pod prysznic bądź płyn do kąpieli. Jego skład może podrażniać skórę. Warto także sprawdzić czy woda, z której korzystamy nie zawiera zbyt dużej ilości chloru. W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak np. zaczerwienienie, plamy, wysypka, krosty wypełnione płynem należy jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem.

Niestety zdarza się także tak, że swędzenie skóry może być wynikiem choroby. Wśród najczęściej spotykanych znajdują się:

  1. Cukrzyca.
  2. Białaczka.
  3. Ziarnica złośliwa.
  4. Zapalenie wątroby.
  5. Pokrzywka.
  6. Grzybica.
  7. Zakażenie enterowi rusami.
  8. Niewydolność nerek.
  9. Świerzb.
  10. Atypowe zapalenie skóry.

Bardzo często swędzenie skóry jest jednym z objawów u pacjentów z nerwicą. Spotykane jest także u osób z nadczynnością tarczycy lub jej niedoczynnością.

Dlaczego skóra swędzi? - Kiedy udać się do lekarza

W przypadku gdy swędzenie skóry nie ustępuje przez dłuższy czas, pomimo stosowania odpowiednich kosmetyków nawilżających powinniśmy udać się do dermatologa. W sytuacji gdy swędzeniu towarzyszą obrzęk, wysypka czy krosty warto także udac się na konsultację do onkologa. Niektóre choroby skóry mogą mieć podłoże onkologiczne.

Dlaczego skóra swędzi? - Leczenie

Leczenie swędzenia skóry jest zawsze zależne od przyczyny jego wystąpienia. Nigdy nie wolno stosować maści bądź tabletek bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli włączone, pierwotnie leczenie nie pomaga należy je zmienić pod okiem dermatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze