Z jakimi objawami alergii kontaktowej trzeba zgłosić się do lekarza?

Alergia kontaktowa to problem, w którym zmiany alergiczne pojawiają się w związku z bezpośrednim kontaktem z alergenem. U różnych osób schorzenie wywoływane jest przez odrębne czynniki – jedni pacjenci borykają się ze zmianami skórnymi po tym, jak założą oni metalową biżuterię zawierającą nikiel, inni z kolei zmagają się z uczuleniem na leki stosowane na powierzchni skóry czy z uczuleniem na składniki różnych produktów kosmetycznych.
Objawy i przebieg alergii kontaktowej
Tak jak do alergii kontaktowej może doprowadzać bardzo duża ilość różnych substancji, tak i możliwe jest występowanie w przebiegu tej jednostki różnorodnych zmian alergicznych. Część z nich jest stosunkowo niegroźna i ich pojawienie się nie musi budzić znacznego niepokoju, inne zaś objawy alergii kontaktowej zdecydowanie powinny zostać pilnie skonsultowane z lekarzem.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć alergię kontaktową
Po pierwsze, do lekarza warto udać się wtedy, kiedy nietypowe dolegliwości – w postaci wysypki, świądu czy znacznego zaczerwienienia skóry – pojawią się u nas po raz pierwszy. Czasami rzeczywiście nietrudno jest znaleźć winowajcę skórnych problemów – jeżeli pojawiają się one tylko w miejscach, w których ciało pacjenta styka się z metalem, to wtedy z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że dany człowiek cierpi na alergię kontaktową właśnie na nikiel czy jakiś inny metal. Nie zawsze jednak tak jest, czasami dopiero po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki udaje się odkryć czynnik, który to doprowadza do pojawiania się objawów alergii kontaktowej. Wykrycie takiego alergenu kontaktowego jest wyjątkowo wręcz ważne, ponieważ dzięki temu pacjent może przedsięwziąć kroki, które zmniejszą ryzyko pojawiania się u niego zmian alergicznych.
Inna jest zaś sytuacja pacjentów, u których alergia kontaktowa została już wcześniej zdiagnozowana. U takich osób wystąpienie objawów alergicznych nie zawsze musi stanowić powód do odwiedzenia lekarza – zazwyczaj są one wyposażone w leki, których zażywanie ma na celu doprowadzenie do ustąpienia ich dolegliwości. Są jednak pewne sytuacje, które zdecydowanie wskazują na konieczność skonsultowania się z medykiem. Tutaj wspomnieć trzeba przede wszystkim o intensywności doświadczanych objawów – jeżeli skóra pacjenta jest bardzo zaczerwieniona, świąd skóry jest tak uporczywy, że ciężko go znieść lub gdy ogólnie objawy alergii kontaktowej utrzymują się przez długi czas (przez dłużej niż trzy tygodnie), to wtedy nie ma na co czekać i trzeba po prostu umówić się na wizytę do lekarza.
Inną sytuacją, która również powinna zmotywować do odwiedzenia specjalisty, jest podejrzenie, że w obrębie zmienionej alergicznie skóry rozwinęło się zakażenie. Sugerować taki właśnie problem może np. sączenie się ze zmian skórnych ropnej treści, szczególnie, jeżeli towarzyszy temu wzrost ciepłoty ciała.
Chociaż są to sytuacje rzadkie, to jednak niestety możliwe jest i to, że po zetknięciu się z alergenem kontaktowym u pacjenta rozwinie się układowa reakcja alergiczna mogąca doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. Sugerować ją mogą m.in. uczucie duszności, problemy z oddychaniem, przyspieszenie czynności serca oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, nagłe poczucie gwałtownego osłabienia i zawroty głowy. W razie wystąpienia takich dolegliwości absolutnie konieczne jest pilne poszukiwanie pomocy medycznej.
Leczenie alergii kontaktowej
W leczeniu alergii kontaktowej wykorzystywane są przede wszystkim leki przeciwhistaminowe oraz preparaty zawierające glikokortykosteroidy. Podstawę jednak stanowi tutaj – o ile to oczywiście możliwe – unikanie alergenu kontaktowego, który odpowiada za pojawianie się u danego pacjenta reakcji alergicznej. To właśnie dlatego wyżej wspomniano o tym, jak ważne jest odwiedzenie lekarza przy pierwszym wystąpieniu objawów alergii kontaktowej – w końcu aby móc unikać jakiejś substancji, najpierw trzeba przede wszystkim wiedzieć, jaki konkretnie czynnik doprowadza do alergii kontaktowej u danego pacjenta.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.