Artykuły z kategorii: Choroby weneryczne
Kiła – groźna choroba przenoszona drogą płciową
Jest znana od setek lat i pod wieloma nazwami: choroba francuska, choroba polska (tak nazywano ją w Rosji), franca czy syfilis. To właśnie z tą ostatnią nazwą wiąże się legenda dotycząca powstania choroby. Włoski lekarz i poeta opisał historię pasterza o imieniu Syfilus. Człowiek ten przeciwstawił się bowiem woli greckiego boga zdrowia – Apolla, za co ten ukarał go zachorowaniem na kiłę. W dzisiejszych czasach podejście do tej choroby jest znacznie mniej romantyczne, niż we włoskim poemacie. Wiadomo bowiem, że jest to wyjątkowo groźne schorzenie i może doprowadzić do trwałych powikłań.
Chlamydia trachomatis – przyczyny, objawy, leczenie
Zakażenia Chlamydia trachomatis są częstą przyczyną stanów zapalnych narządu rodnego, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności lub powikłań w ciąży. Artykuł przedstawia podstawowe informacje dotyczące dróg szerzenia się drobnoustroju, stanów chorobowych przez niego wywołanych, następstw nieleczonych infekcji jak również diagnostyki i leczenia zakażeń chlamydialnych.
Przegląd chorób wenerycznych. Bakteryjne choroby weneryczne - cz.1
Nasza wiedza na temat chorób wenerycznych, czyli takich przenoszonych droga płciową cały czas jest znikoma. Cały czas nie wiemy jakimi chorobami możemy zarazić się przez seks, jaki wpływ mają na nasze zdrowie, a nawet życie i jak są leczone. Badania naukowe pokazują, że niektóre osoby nie wiedzą jak podzielone są choroby weneryczne. W chwili obecnej istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową. Dzieli się je na te o podłożu wirusowym, pasożytniczym oraz grzybiczym i bakteryjnym.
Przegląd chorób wenerycznych. Grzybice, pasożytnicze oraz wirusowe choroby weneryczne - cz.2
Choroby przenoszone drogą płciową to bardzo wstydliwy temat dla wielu osób. Wiele osób nie wie nic na temat chorób wenerycznych i nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niektórymi z nich możemy zarazić się podczas pocałunku, korzystania z wspólnych ręczników, bielizny czy ubrań. Niekiedy także toalety. Dlaczego choroby weneryczne są niebezpieczne?
- Reklama
Zmiany spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego
Wirus HPV – brodawczaka odpowiedzialny jest za powstawanie zmian pod postacią kłykcin kończystych, ale są również tzw podtypy onkogenne, konsekwencją tego zakażenia jest rak szyjki macicy. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt seksualny.
Zapalenie cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej należy do grupy chorób przenoszonych przez drogę płciową. Ze względu na etiologię dzieli się je na rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie. Objawia się najczęściej pojawieniem się nieprawidłowej wydzieliny w cewce moczowej oraz bolesnością.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka rozwija się po wpływem zakażenia wirusem Herpes typu 1 lub 2. Zmiany zlokalizowane na narządach płciowych mają postać pęcherzyków, z tendencją do powstawania nadżerek. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową. Choroba cechuje się nawrotowością.
Kłykciny kończyste – informacje dla pacjentek
Artykuł omawia coraz częściej spotykaną chorobę przenoszoną drogą płciową – kłykciny kończyste. Zawiera podstawowe informacje o drodze szerzenia się zakażenia, objawów oraz możliwości leczenia choroby.
Zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV) i choroba AIDS u kobiet.
Artykuł omawia najniebezpieczniejsze zakażenie wirusowe, jakim jest zakażenie wirusem HIV, u kobiet. Przedstawiono podstawowe informacje na temat możliwości zakażenia, leczenia oraz omówiono problem możliwości przeniesienia wirusa z zakażonej matki na płód.