Zaloguj
Reklama

Opryszczka narządów płciowych

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Kobieta dbająca o sylwetkę
Fot. medforum
Kobieta dbająca o sylwetkę
(3)

Opryszczka rozwija się po wpływem zakażenia wirusem Herpes typu 1 lub 2. Zmiany zlokalizowane na narządach płciowych mają postać pęcherzyków, z tendencją do powstawania nadżerek. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową. Choroba cechuje się nawrotowością.

Reklama

Spis treści:

  1. Nawrót choroby
  2. Opryszczka w ciąży
  3. Rozpoznanie i leczenie

Zmiany obejmujące narządy płciowe, które powstają w następstwie zakażenia wirusem opryszczki zalicza się do grupy schorzeń przenoszonych drogą płciową. Czynnikiem etiologicznym jest wirus HSV typu 1 i 2. Oprócz kontaktów seksualnych do zakażenia może dojść również drogą kropelkową lub przez dotyk. Zmiany skórne mają postać małych pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem, mogą grupować się w większe zmiany, skóra pod nimi jest zmieniona zapalnie. Szybko na ich podłożu powstają nadżerki. Zmiany zwykle goją się w przeciągu 2-3 tygodniu bez pozostawienia blizny. Oprócz zmian skórnych może rozwinąć się zapalenie cewki moczowej (cechuje się wówczas dużą bolesnością), zapalenie pochwy, odbytu, żołędzi, napletka. Towarzyszyć temu może powiększenie węzłów chłonnych, głównie pachwinowych.

Nawrót choroby

Niestety istnieje tendencja do nawrotów opryszczki. Jest to spowodowane tym, że wirus może przemieszczać się do zwojów nerwowych rdzeniowych i tam pozostawać w uśpieniu. Pod wpływem czynników sprzyjających dochodzi do reaktywacji zakażenia. Do czynników tych zalicza się między innymi: współistnienie innych zakażeń narządów płciowych, stany obniżonej odporności, stres, gorączka, miesiączka, urazy błony śluzowej.

Zmiany nawrotowe z reguły mają mniejsze nasilenie i ustępują szybciej. Wykwity są mniejsze, a odczyn zapalny ma mniejsze nasilenie.

Opryszczka w ciąży

Niebezpieczne jest zakażenie kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko zakażenia noworodka. Konsekwencją tego może być wówczas poronienie lub nieprawidłowy rozwój płodu, gdy do zakażenia doszło w I lub II trymestrze. W przypadku, gdy do zakażenia dojdzie podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny, wówczas może pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rogówki czy rozsiane zmiany narządowe.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie zwykle nie stwarza trudności ze względu na typowy obraz kliniczny. W leczeniu dużą skuteczność wykazują leki przeciwwirusowe. Ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia, ogranicza to bowiem częstość nawrotów.  Najczęściej stosuje się acyklowir, podawany w formie doustnej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008

Reklama
(3)
Komentarze