Zaloguj
Reklama

Zmiany spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Wirus
Fot. Panthermedia
Wirus
(0)

Wirus HPV – brodawczaka odpowiedzialny jest za powstawanie zmian pod postacią kłykcin kończystych, ale są również tzw podtypy onkogenne, konsekwencją tego zakażenia jest rak szyjki macicy. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt seksualny.

Reklama

Spis treści:

  1. HPV – Czym jest?
  2. Jak rozpoznać chorobę?
  3. Leczenie i profilaktyka

HPV – Czym jest?

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zapadalności na choroby związane z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Jedną z częstszych manifestacji są kłykciny kończyste. Ryzyko zakażenia związane jest  z aktywnością seksualną, wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych, ważny jest również wiek inicjajcji seksualnej. W niewielkim stopniu do zakażenia może dojść w czasie ciąży. Niebezpieczne są podtypy onkogenne brodawczaka, powodują powstanie zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy. Kłykciny kończyste mają postać uszypułowanych wykwitów o brodawkującej powierzchni. U kobiet najczęściej się lokalizują na wargach sromowych, w okolicy odbytu, na szyjce macicy przybierają wówczas formę kłykcin płaskich. Szczególnie duże zmiany rozwijają się w przebiegu ciąży czy immunosupresji. U mężczyzn zmiany najczęściej umiejscawiają się na żołędzi, napletku, na skórze moszny i pachwin oraz w okolicy odbytu.

Jak rozpoznać chorobę?

Rozpoznanie kłykcin stawia się na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, w przypadku wątpliwości konieczne jest pobranie materiału i badanie histopatologiczne.

W postaciach subklinicznych wskazane jest badanie kolposkopowe, a także badanie cytologiczne  do diagnostyki zakażeń szyjki macicy. W materiale pobranym do cytologii typowe są komórki nazywane koilocytami. Badanie szyjki macicy powinno być przeprowadzone u każdej kobiety, u której stwierdza się obecność kłykcin kończystych.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie uwzględnia zastosowanie takich preparatów jak:

  • podofilotoksyna,
  • imiquimod,
  • podofilina.

Innym sposobem leczenia jest laseroterapia oraz wycięcie chirurgiczne zmian.

Warto dodatkowo wspomnieć o profilaktyce, dostępna jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Jest to skuteczna metoda zapobiegania zakażeniom wywołanym przez podtypy wirusa odpowiedzialne za raka szyjki macicy czy zmiany brodawkowate. Dostępne są dwa rodzaje szczepionek dwu- i czterowalentne, czyli skierowane przeciwko 2 lub 4 typom wirusa. Szczepienie przeprowadza się w wieku między 9 a 14 rokiem życia, podaje się wówczas dwie dawki w odstępach sześciomiesięcznych lub po 15 roku życia, wówczas podaje się trzy dawki. Optymalny wiek to okres przed rozpoczęciem życia płciowego, optymalnie 11-12 rok życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze