Zaloguj
Reklama

Przegląd chorób wenerycznych. Grzybice, pasożytnicze oraz wirusowe choroby weneryczne - cz.2

Stosunek seksualny
Fot. medforum
Stosunek seksualny
(3)

Choroby przenoszone drogą płciową to bardzo wstydliwy temat dla wielu osób. Wiele osób nie wie nic na temat chorób wenerycznych i nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niektórymi z nich możemy zarazić się podczas pocałunku, korzystania z wspólnych ręczników, bielizny czy ubrań. Niekiedy także toalety. Dlaczego choroby weneryczne są niebezpieczne?

Reklama

Podział chorób wenerycznych

Choroby przenoszone drogą płciowa dzieli się na:

  • wirusowe,
  • pasożytnicze,
  • bakteryjne,
  • grzybicze.

Poniżej znajduje się opis najczęściej spotykanych chorób wenerycznych oraz ich charakterystycznych objawów. Warto tutaj wspomnieć o tym, że:

Wirusowymi chorobami wenerycznymi jest np. HIV, którym możemy zarazić się przez stosunek seksualny ale także styczność z krwią osoby chorej/ zakażonej. Ważne jest to by pamiętać o tym, że choroba ta nie daje objawów i wykrywana jest specjalistycznym badaniem (test przesiewowy ELISA). W przypadku zakażenia wirusem HPV dochodzi do pojawienia się na narządach płciowych brodawek (u kobiety na ścianie waginy, u mężczyzn na żołędzi).

Grzybicze choroby weneryczne wywołane są najczęściej przez drożdżaki. Zarażamy się nimi poprzez używanie wspólnych gąbek do kąpieli, ręczników, mydeł czy po długim przyjmowaniu antybiotyków. Pacjenci odczuwają świąd, pieczenie, szczypanie okolic intymnych a także pojawią się upławy o nieprzyjemnym zapachu, koloru białego.

Pasożytnicze choroby weneryczne to miedzy innymi:

  • rzęsistkowica, którą zarażamy się podczas stosunku płciowego a także przy używaniu wspólnych ręczników, gąbek, mydeł czy bielizny. W okolicy narządów rodnych pojawia się ból, pieczenie, swędzenie, szczypanie, ból towarzyszy także podczas oddawani moczu. U wielu osób widoczny jest obrzęk narządów rodnych, ich zaczerwienienie oraz upławy w kolorze zielonkawym,
  • świerzb to choroba wywołana przez świerzbowca ludzkiego. Pacjenci odczuwają intensywne swędzenie, na drogach rodnych pojawia się wysypka.

Pamiętajmy o tym, że wszystkie choroby weneryczne wymagają specjalistycznego leczenia. Najczęściej jest to antybiotykoterapia, nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze