Zaloguj
Reklama

Zapalenie cewki moczowej

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Zatroskana młoda kobieta
Fot. medforum
Zatroskana młoda kobieta
(0)

Zapalenie cewki moczowej należy do grupy chorób przenoszonych przez drogę płciową. Ze względu na etiologię dzieli się je na rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie. Objawia się najczęściej pojawieniem się nieprawidłowej wydzieliny w cewce moczowej oraz bolesnością.

Reklama

Do przyczyn wywołujących zmiany zapalne obejmujące cewkę moczową zalicza się rzeżączkę wywołaną przez Neisseria gonorhoeae oraz patogeny nierzeżączkowe, do których zalicza się Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis czy Ureaplasma urealitycum . Zapalenie cewki moczowej zalicza się do grupy chorób przenoszonych drogą płciową. Niezależnie od etiologii zapalenie cewki moczowej objawia się obecnością nieprawidłowej wydzieliny w ujściu cewki. Po pobraniu wydzieliny do badania stwierdza się w niej zwiększoną ilość leukocytów. Często występuje również zaburzenie oddawania moczu oraz świąd, pieczenie, dolegliwości bólowe. U kobiet bardzo często do tych objawów dołączają się objawy zakażenia pochwy, kanału szyjki macicy czy odbytu. Czasami u kobiet mogą się pojawić zaburzenia miesiączkowania.

Wśród powikłań zapalenia cewki moczowej u mężczyzn wymienia się zapalenie najądrza, gruczołu krokowego, niepłodność, zapalenie spojówek. Gdy dojdzie do zaczopowania gruczołów otaczających cewkę moczową tworzą się małe ropnie, co związane jest zwykle z dużą bolesnością. Czasami mogą pojawić się również zmiany na skórze w postaci grudek najczęściej zlokalizowanych na dłoniach i stopach.

U kobiet z kolei powikłaniem może być stan zapalny obejmujący narządy miednicy małej, w tym macicę, przydatki, jajowody, czego konsekwencją może być powstanie ropni w tych okolicach. Schorzenie to wiąże się z nasilonymi bólami tej okolicy, wysoką gorączką oraz obfitym i nieregularnym krwawieniem z dróg rodnych. Jest to również najczęstsza przyczyna niepłodności.

Wspólnym dla obu płci powikłaniem infekcji jest zespół Reitera, na który składa się:

  • zapalenie cewki moczowej,
  • zapalenie stawów,
  • odczynowe zapalenie spojówek.

W przypadku zakażenia kobiet w ciąży istnieje również ryzyko zakażenia płodu, najczęściej podczas porodu i przechodzenia przez kanał rodny. U noworodków rozwija się wówczas zapalenie spojówek, płuc czy gardła. Zapalenie spojówek obecnie należy do rzadkości ze względu na wykonywany u każdego noworodka zabieg Credego, który polega na podaniu do worka spojówkowego roztworu azotanu srebra.

Leczenie obejmuje przede wszystkim antybiotykoteapię.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze