Zaloguj
Reklama

Zespół Sweeta – poznaj rzadką chorobę dermatologiczną

Wysypka na skórze
Fot. panthermedia
Wysypka na skórze
(0)

Ostra gorączkowa dermatoza neutrofilowa zaliczana jest do rzadko występujących chorób, które związane są z podniesieniem poziomu leukocytów we krwi. Co jest przyczyną choroby i jak ją leczyć?

Reklama

Zespół Sweeta znany jest jako ostra, gorączkowa dermatoza neutrofilowa, której charakterystycznym objawem jest nagłe podniesienie poziomu leukocytów we krwi. Najczęściej dotyka kobiet w przedziale wiekowym 30-60 lat, jednak nie wiadomo, co dokładnie wywołuje chorobę. Przypuszcza się, że czynnikiem wywołującym schorzenie jest infekcja bakteryjna.  Nie jest to choroba o podłożu genetycznym, w związku z czym nie jest dziedziczna.

Objawy zespołu Sweet’a

Objawy skórne pojawiają się zazwyczaj po 1-3 tygodni od zachorowania. Przed pojawieniem się zmian skórnych zazwyczaj pojawia się gorączka towarzysząca infekcji górnych dróg oddechowych, biegunka, zapalenie migdałków, bóle stawów. Pojawiające się zmiany skórne objawiają się pojawieniem się rumieni, grudkowatych wykwitów, pęcherzyków wypełnionych płynem i krost. Zmiany skórne najczęściej obejmują okolice twarzy, choć zdarza się, że pojawiają się na kończynach górnych.  Zmiany niejednokrotnie przypominają zapalenie tkanki podskórnej. Zespół Sweeta może również  wystąpić w przypadku zachorowania na białaczkę. Wówczas zmiany skórne mogą przyjąć postać zgorzelinowego zapalenia skóry. Badania krwi przeprowadzane w laboratorium wskazują na podwyższenie poziomu białych krwinek oraz podwyższone OB.

Diagnostyka

W przypadku, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami ogólnymi, którym towarzyszą zmiany skórne, lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań krwi. Jeśli wyniki badań krwi wykażą podwyższenie liczby białych krwinek oraz podwyższenie poziomu neutrofili, zazwyczaj zlecana jest biopsja skóry, zaś próbka poddawana jest badaniu histopatologicznemu.

Metody leczenia

Leczenie zespołu Sweeta związane jest z leczeniem choroby podstawowej. Niejednokrotnie należy zastosować antybiotykoterapię, zwłaszcza wtedy, jeśli zmiany skórne wywołane są przez zakażenie bakteryjne.  W leczeniu zespołu Sweeta często stosuje się glikokortykosteroidy oraz zawiesinę z cynkiem. Rokowania zależą od przyczyny choroby, która ją wywołuje. W przypadku, gdy ów zespół towarzyszy chorobie nowotworowej, jego leczenie zależne jest od terapii w leczeniu tejże jednostki. Natomiast w przypadku, gdy zespół Sweeta jest skutkiem zakażeń bakteryjnych, po ich wyleczeniu zmiany skórne powinny zacząć znikać. Gdy zmiany zaobserwowane na skórze przestaną być dostrzegalne, zaleca się stosowanie emolientów i łagodnych środków myjących, które pozwolą na polepszenie kondycji skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze