Czym są włókniaki?

Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które występują w populacji bardzo często. Zmiany te choć są niezłośliwe i bezbolesne to stanowią dla pacjentów defekt estetyczny. Gdzie najczęściej pojawiają się włókniaki i jak je leczyć?
Włókniaki mogą pojawiać się w różnych okolicach ciała i mieć różne rozmiary. Często zlokalizowane są w miejscach narażonych na otarcia (np. pachwiny, pachy, szyja). Zmiany mogą mieć różny wygląd. Częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem (pojawiają się zwykle u osób powyżej 40 roku życia). Wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków – miękkie oraz twarde.
Włókniaki miękkie
Włókniak miękki to pojedyncza lub mnoga, uszypułowana zmiana skórna, o barwie cielistej lub brązowawej. Zmiany o ciemniejszym kolorze często są mylone ze znamionami, a te o barwie cielistej z brodawkami. Ten rodzaj włókniaka jest miękki w dotyku i wiotki. Jego wielkość nie przekracza zwykle 1 centymetra. Wyrasta bezpośrednio z powierzchni skóry, albo może być z nią połączony za pomocą cienkiego pasma tkanki. Jest uwarunkowany genetycznie.
Włókniaki twarde (podskórne)
Włókniak twardy (podskórny) ma zazwyczaj postać małego pojedynczego, kulistego lub workowatego guzka o średnicy od 2 mm do 5 cm. Zmiana jest twarda w dotyku i przy próbie ucisku palcami delikatnie przemieszcza się pod skórą. Włókniak podskórny występuje głównie na kończynach dolnych i górnych, choć może też pojawiać się na brzuchu i na pośladkach.
U młodych kobiet włókniaki mogą pojawiać się na piersiach (są to tzw. gruczolakowłókniaki, które zazwyczaj ustępują samoistnie). Każda taka zmiana powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem pierwszego kontaktu, który zlecić może wykonanie USG piersi.
Włókniaki twarde powstają na skutek podrażnienia skóry (np. po ukąszeniu czy użądleniu owada). Z tego powodu zaliczane są do zmian nabytych.
Leczenie włókniaków
Dobór metody leczenia zależy od lokalizacji zmian i ich postaci. Włókniaki nie mają tendencji do samoistnego ustępowania, ich leczenie w większości przypadków nie jest konieczne.
Mogą wymagać usunięcia w przypadku, gdy:
- powiększają się,
- uległy naderwaniu lub innemu urazowi,
- podkrwawiają,
- zmieniły barwę,
- ze względów estetycznych.
Skutecznymi i bezpiecznymi sposobami usunięcia włókniaków miękkich są:
- wycięcie chirurgiczne zmiany,
- elektrokoagulacja włókniaka,
- laser frakcyjny CO2,
- zabieg kriochirurgiczny.
Pomimo, że włókniaki to łagodne zmiany skórne, które zwykle nie budzą niepokoju w przypadku ich pojawienia się zawsze warto udać się po poradę do lekarza, który wykluczy inne podłoże zmian skórnych i dobierze odpowiednią metodę leczenia.