Zaloguj
Reklama

Wągry, czyli zaskórniki – jak sobie z nimi radzić?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Dbanie o cerę
Fot. Pantherstock
Dbanie o cerę
(3)

Zaskórniki stanowią bardzo częstą zmianę skórną. Powstają na twarzy, klatce piersiowej oraz plecach. Spowodowane są zastojem łoju i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Zmiany mają tendencję do nawracania, przez co stanowią duży problem estetyczny.

Reklama

Metody radzenia sobie z zaskórniakami

Jedną z popularnych sposobów radzenia sobie z zaskórnikami jest metoda OCM (The Oil Cleansing Method). Opiera się ona na zasadzie „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”.

Odpowiednia mieszanina olejów zostanie zmieszana z nadmiarem sebum, a następnie jest z nim zmywana. Stosowana mieszanina składa się z oleju rycynowego oraz oleju bazowego. Olej rycynowy wykazuje powinowactwo do ludzkiego sebum oraz ma właściwości oczyszczające. Olejem bazowym może być oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy.

Najlepiej żeby był to olej zimnotłoczpny i nierafinowany. W przypadku skóry tłustej stosujemy mieszankę 20% oleju rycynowego oraz 70% oleju bazowego, dla cery normalnej używamy 20% oleju rycynowego, a dla suchej 10%. Przygotowany olej nakładamy na nieumytą skórę. Masujemy przez około 2 minuty. Następnie moczymy ręcznik we wrzątku i przykrywamy nim twarz. Powoduje to otwarcie zaskórników i umożliwia usunięcie zanieczyszczeń. Ręcznik trzymamy do ostygnięcia, alby zamknąć pory.

Gorący ręcznik najlepiej nałożyć na twarz około 3 razy. Po ostatnim nałożeniu delikatnie ścieramy nadmiar oleju z twarzy. Metodę tą możemy stosować tak często, jak tylko chcemy. Wskazane jest stosowanie maseczek oraz innych środków oczyszczających. Nie należy dopuścić do powstania nadmiaru sebum. Skórę twarzy należy myć maksymalnie 2 razy dziennie. Stosowanie ciężkich podkładów może pogarszać stan skóry. Używane kosmetyki nie powinny być tłuste. Nie należ jednak dopuścić do przesuszenia cery. Wszystkie zabiegi oczyszczające wykazują większą skuteczność po zastosowaniu tzw. parówki.

Zabieg ten oczyszcza skórę i otwiera pory, dzięki czemu kosmetyki mogą bez przeszkód wnikać w głębokie warstwy skóry. Przed przystąpieniem do zabiegu należy całkowicie zmyć makijaż. Do miski wlewamy wrzątek. Głowę nakrywamy ręcznikiem, tak żeby stanowił on szczelną kopułę i ograniczał uciekanie pary. Jeśli posia­dasz tłu­stą cerę, wrząt­kiem zalej kawałki cytryny lub listki mięty. W przy­padku ceru suchej, naj­lep­szy będzie napar z ylang ylang, limetki lub rumianku. Osoby z cerą nor­malną mogą zapazyć roz­ma­ryn lub lawendę.

Zaskórniaki fot. panthermedia

Zabieg powinien trwać od 10 do 20 minut w zależności od wrażliwości cery. Należy pamiętać, że nie należy pozbywać się wągrów poprzez wyciskanie ich palcami. Do tego celu należy użyć sterylnych, specjalnie do tego celu przeznaczonych narzędzi.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze