Zaloguj
Reklama

Zastosowanie czystka w gojeniu i leczeniu zmian skórnych

Suszone zioła
Fot. medforum
Suszone zioła
(2)

O czystku, czyli łac. Cistus Incanus słyszymy w ostatnim czasie coraz więcej. Już od dawna stosowany jest w różnych dziedzinach medycyny. Dotychczas cieszył się on swoją popularnością zwłaszcza w ziołolecznictwie. W chwili obecnej czystek stosowany jest powszechnie w kosmetologii.

Reklama

Najnowsze badania przeprowadzone w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, pokazują, że czystek posiada właściwości antyoksydacyjne, gdyż zawiera duże ilości polifenoli. Mają on także zdolności przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Czytstek, zwalcza wolne rodniki ale jak wykazano, prezentuje także działanie przeciwstarzeniowe. Posiada zdolność do silnego obniżania aktywności kolagenozy, czyli enzymu rozkładającego kolagen. Białko to stanowi materiał budulcowy naszej skóry. Zioło to powszechnie stosowane jest w leczeniu trądziku (głownie różowatego) oraz przy łagodzeniu i leczeniu stanów zapalnych. Czystek posiada zdolności rozświetlające, dlatego stosowany jest do rozświetlania różnych zmian na skórze. Wykazano, że może być ponadto stosowany w leczeniu trudno gojących się ran na skórze.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze