Zaloguj
Reklama

Pękające pięty

Pielęgnacja stóp
Fot. medforum
Pielęgnacja stóp
(5)

Pękające pięty to bardzo bolesna dolegliwość, która występuje nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Może pojawić się w różnym wieku i o każdej porze roku. W niektórych przypadkach stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta.

Reklama

Spis treści:

  1. Skóra na piętach
  2. Pękająca skóra na piętach
  3. Domowe sposoby na pękające pięty

Skóra na piętach 

Skóra na piętach jest o wiele grubsza niż ta pokrywająca inne części ciała. Narażona jest cały czas na uszkodzenia, obtarcia i podrażnienia. Składa się z wielu warstw, które każdego dnia złuszczają się i odnawiają. W sytuacji, gdy nie dbamy o nią we właściwy sposób zaczyna grubieć, staje się mało elastyczna a następnie pęka.

Każdego dnia powinniśmy dbać o skórę na naszych piętach- odpowiednio ją myjąc a także regenerując naskórek za pomocą zabiegów kosmetycznych. To pozwoli na szybką jej odnowę.

Pękająca skóra na piętach 

Pękająca skóra na piętach z całą pewnością nie pojawi się gdy będziemy o nią dbali w odpowiedni sposób. Nasze stopy wymagają pielęgnacji każdego dnia. Założenie niedopasowanych butów może doprowadzić do pojawienia się odcisków czy bolących pęcherzy. Zimą konieczna jest ochrona przed odmrożeniami oraz noszenie odpowiedniego obuwia, a latem odpowiednie nawilżanie skóry stóp. Warto zainwestować w skórzane buty, a unikać tych ze sztucznego tworzywa. Powinniśmy także nosić bawełniane skarpety. W przypadku przemoczenia obuwia powinniśmy je wymienić na nowe.

Popękane, bolące, szorstkie i twarde pięty to źródło zakażeń i miejsce do przenoszenia oraz namnażania się różnego rodzaju bakterii. Wyglądają one także bardzo nieestetycznie co stanowi duży problem nie tylko kobiet, ale także dla mężczyzn.


Pękająca skóra na piętach, fot. panthermedia

Domowe sposoby na pękające pięty 

Wśród domowych sprawdzonych sposobów na pękające pięty wymienia się:

  • codzienne, dokładne złuszczanie naskórka za pomocą pumeksów,
  • stosowanie peelingu na pięty,
  • używanie kremów regeneracyjnych przeznaczonych dla skóry przesuszonej oraz popękanej, zawierających duże ilości m.in.: mocznika,
  • używanie na pięty witaminy A (najlepiej rozgnieść kapsułkę i wmasować w skórę),
  • moczenie stóp w różnego rodzaju naparach z ziół (nagietek, nostrzyk, len, liście babki, krwawnik, brzoza),
  • robienie kompresów na stopy z siemienia lnianego,
  • używanie do kąpieli soli leczniczej.

Popękane pięty pojawiają się najczęściej u osób z suchą i bardzo wrażliwą skórą. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko niewłaściwa higiena ale także niedobory witamin i mikroelementów. Za wyjątkiem codziennej pielęgnacji, należy włączyć kompleks witamin i prawidłowo odżywiać się.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze