Blizna po cięciu cesarskim

Blizna powstała na powłokach brzusznych po cięciu cesarskim.
Blizna po cięciu cesarskim - Objawy i przebieg
Blizna powstaje w procesie gojenia się rany. W miejscu cięcia pojawia się tkanka łączna zastępując tkankę uszkodzoną w trakcie cięcia. W zależności od wykorzystanej techniki wykonania nacięcia brzucha w trakcie cięcia cesarskiego blizna powstaje wzdłuż tzw. linii białej lub w poprzek brzucha nad spojeniem łonowym. Jeżeli cięcie było wykonane sposobem Pfannenstiela czyli nacięcie wykonano poprzecznie tuż nad spojeniem łonowym wówczas blizna jest prawie niewidoczna.
W kilka dni po operacji blizna jest czerwona lub różowa, obrzęknięta i nieestetyczna. Jeżeli nie dojdzie do zakażenia rany i będzie się ona goiła bez powikłań wówczas będzie ona z dnia na dzień coraz bledsza i po kilku miesiącach pozostanie jedynie ledwo widoczna biała kreseczka. Jeżeli jednak cięcie wykonano w sposób tradycyjny czyli wzdłuż tzw. linii białej wówczas należy liczyć się z tym, iż blizna będzie widoczna. W niektórych przypadkach, szczególnie, gdy doszło do rozejścia się lub zakażenia rany, blizny po cięciu są bardziej widoczne i nieestetyczne.
U niektórych kobiet, szczególnie chorujących na cukrzycę lub też mających predyspozycje do trudnego gojenia się ran może dojść do powstania tzw. bliznowców. Jest to specyficzny przerost tkanki w miejscu blizny. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia lecz wygląda nieestetycznie. Wówczas należy poradzić się lekarza chirurga, który może zalecić różnego rodzaju maści lub zabiegi zmniejszające widoczność rany.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli po wyjściu ze szpitala blizna jest bardzo bolesna, obrzęknięta i pojawia się z niej wyciek należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Szczególnie, gdy dołączą się takie objawy jak podwyższona temperatura ciała czy gorączka. Mogą być to bowiem objawy toczącego się procesu zapalnego w obrębie rany co grozi jej rozejściem się.
Blizna po cięciu cesarskim - Leczenie
Istnieje wiele sposobów poprawienia wyglądu rany od sposobów farmakologicznych, poprzez kosmetyczne do operacyjnych włącznie. Jeżeli blizna jest bardzo nieestetyczna i kobieta nie potrafi zaakceptować swojego wyglądu można skontaktować się z lekarzem chirurgiem plastycznym, który z pewnością znajdzie najlepszy sposób na skuteczne zmniejszenie widoczności rany.
Niestety nie można całkowicie pozbyć się raz powstałej blizny. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów poprawiających wygląd blizny dostępnych bez recepty. Pomimo to należy skonsultować się z lekarzem przed wyborem odpowiedniego preparatu. Wszelkie maści czy też żele nie mogą zostać zastosowane zbyt wcześnie, gdyż może dojść do rozejścia się rany.
Piśmiennictwo
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.