Zaloguj
Reklama

Z jakich przyczyn na skórze pojawiać się mogą popękane naczynka (tzw. pajączki)?

Problemy z cerą
Fot. panthermedia
Problemy z cerą
(5)

Popękane naczynka na skórze (tzw. pajączki) są dość często spotykanym zjawiskiem – na swoich twarzach czy nogach posiada je bardzo wielu ludzi. Część z tych osób zastanawia się nad tym, co doprowadza do rozwijania się tych zmian – przyczyn występowania popękanych naczynek na skórze można natomiast wymienić dość dużo, bo doprowadzać do ich pojawienia się u człowieka mogą zarówno gwałtowne zmiany ciśnienia czy temperatury, jak i nadużywanie alkoholu, ciąża czy pewne schorzenia.

Reklama

Drobne, popękane naczynka na twarzy (tzw. pajączki) nie są niczym groźnym – stanowią one jedynie defekt kosmetyczny, który dla większości ludzi nie ma żadnego znaczenia. Część osób, które posiada takie zmiany, zastanawia się jednak, skąd się one biorą – możliwych przyczyn wystąpienia popękanych naczynek na twarzy jest natomiast stosunkowo dużo.

Pajączki na skórze pojawiać się mogą w związku z nagłymi zmianami warunków w otaczającym środowisku. Dochodzić do ich wytworzenia się może w przypadku znacznych, nagłych zmian ciśnienia, ale i w związku z drastycznymi zmianami temperatury otoczenia, w którym przebywa człowiek.

Czasami popękane naczynka na skórze zauważają u siebie kobiety ciężarne – jak najbardziej ciąża i związane z nią zmiany hormonalne mogą skutkować wystąpieniem pajączków, dobra wiadomość jest tutaj jednak taka, że dość często już po rozwiązaniu ciąży dochodzi do cofnięcia się tych zmian.

Pewien związek z tendencją do występowania na ludzkiej skórze pajączków mają dziedziczone geny – u osób, których rodzice czy dziadkowie mieli dużo tego rodzaju zmian skórnych, istnieją zwiększone szanse na to, że duża ilość popękanych naczynek będzie pojawiać się również i u nich.

Pajączki na skórze mogą być związane również z chorowaniem na pewne schorzenia – jedną z jednostek, która bywa powiązana z tymi zmianami skórnymi, jest trądzik różowaty. Dużą ilość popękanych naczynek na skórze można zaobserwować również u osób, które nadużywają alkoholu – etanol doprowadza do przejściowego poszerzenia naczyń krwionośnych, wtedy zaś, gdy jest on spożywany w dużych ilościach przez dłuższy czas, może to zwiększać podatność naczyń krwionośnych na pękanie i ostatecznie skutkować pojawieniem się u człowieka popękanych naczynek na twarzy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze