Zaloguj
Reklama

Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny – czy domowe zabiegi są bezpieczne?

Nakładanie makijażu
Fot. panthermedia
Nakładanie makijażu
(0)

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi kosmetyczne, które dzięki coraz tańszym urządzeniom można przeprowadzić na własną rękę, w domowym zaciszu. Czy samodzielne przeprowadzenie takich zabiegów, jak mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny, jest bezpieczne?

Reklama

Mikrodermabrazja 

Jest to zabieg znany również jako mikropeeling. Polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka przy użyciu mikrokryształów, głowic diamentowych, tlenu i soli fizjologicznej. Dobór rodzaju mikrodermabrazji, która ma być zastosowana, jest zależny od stanu skóry i problemów skórnych, z jakimi boryka się osoba chcąca wykonać zabieg. Wyróżniamy więc m.in. mikrodermabrazję diamentową (delikatną, rzadko wywołuje podrażnienia), korundową (polecana do usuwania zaskórników, zmarszczek czy przebarwień), oxybrazję (skuteczna zwłaszcza u osób z łojotokiem). Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są łuszczyca, zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i zabiegi chirurgiczne. Co ważne, zabieg nie może być wykonywany w okresie upalnego lata czy bardzo mroźnej zimy.

Peeling kawitacyjny

To zabieg, który wykorzystuje zjawisko kawitacji. Skóra w trakcie zabiegu musi być wilgotna – po zastosowaniu ultradźwięków wytwarzanych przez urządzenie powstają mikropęcherzyki rozbijające martwy, zrogowaciały naskórek. Peeling kawitacyjny jest polecany zwłaszcza osobom, które zmagają się z trądzikiem pospolitym, różowatym, zaskórnikami czy wągrami. Polecany jest również osobom, które mają skórę mieszaną i tłustą, a ich twarz „świeci się” w tzw. strefie T (czoło, nos, broda).  Przeciwwskazaniami do stosowania peelingu kawitacyjnego są ciążą, osteoporoza, padaczka, problemy z tarczycą, niewydolność krążenia, zakażenia skóry, wszczepione metalowe implanty, choroby nowotworowe, wszczepiony rozrusznik serca.

Domowe zabiegi – za czy przeciw

Zanim przystąpisz do wykonania zabiegu w domu, zaopatrz się w urządzenie, które posiada atesty bezpieczeństwa i znak CE. Nie wykorzystuj urządzeń, których pochodzenia nie jesteś pewna – czasami niesprawdzone urządzenie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zaopatrz się w kosmetyki, które będą niezbędne do prawidłowego przygotowania skóry do zabiegu, a także do odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Jeśli nie jesteś pewna, jak przeprowadzić zabieg – przeczytaj informacje na sprawdzonych stronach internetowych, zweryfikuj informacje w książkach dotyczących pielęgnacji cery lub skonsultuj się z kosmetologiem/dermatologiem. Jeśli nie wiesz, czy możesz wykonać zabieg – zawsze skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Przeciwwskazania, które wymieniono we wcześniejszej części artykułu, dyskwalifikują do przeprowadzenia zabiegu!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze