Zaloguj
Reklama

Wrośnięty paznokieć – sposoby leczenia

Problemy z paznokciami
Fot. medforum
Problemy z paznokciami
(0)

Wrośnięty paznokieć jest nie tylko nieestetyczny, ale również daje niekomfortowe odczucie. Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Jak skutecznie rozwiązać problem?

Reklama

Dlaczego paznokieć wrasta?

Najczęstszą przyczyną wrastania paznokcia jest nieprawidłowe obcinanie rosnącego paznokcia. Dodatkowymi przyczynami są m.in. nieodpowiednia higiena, uszkodzenia i urazy płytki, noszenie nieodpowiedniego obuwia, grzybica, nadwaga. Najczęściej wrastają paznokcie dużego palucha u stopy. Objawem wrastającego paznokcia jest wbijanie się płytki paznokciowej w skórę. Podczas chodzenia pojawia się ból, zaczerwienienie, a w przypadku gdy dodatkowo obecne są zaczerwienie i obrzęk, może dojść do zakażenia. Czasem zakażenie rozprzestrzenia się na cały palec. 

Sposoby leczenia 

Leczenie warto rozpocząć od wizyty u lekarza podologa, który obejrzy wrastający paznokieć, oceni, czy nie rozwija się infekcja. W zależności od stopnia zaawansowania konieczne może być użycie rurek korygujących bądź specjalnych klamerek korygujących. Jeśli u pacjenta zostaną zdiagnozowane infekcja i stan zapalny, w pierwszej kolejności lekarz zaleci leczenie infekcji i zastosuje środki przeciwzapalne. Niestety w skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym wrastaniem paznokcia, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Najczęściej wycina się wrastającą część paznokcia wraz z macierzą i zakłada szwy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, jednak mogą pojawić się dolegliwości bólowe, gdy znieczulenie ustąpi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze