Zaloguj
Reklama

Witamina D – dlaczego warto ją suplementować cały rok?

Witamina D
Fot. panthermedia
Witamina D
(0)

Witaminy odgrywają istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Biorą udział w wielu procesach zachodzących na poziomie komórkowym, dzięki czemu pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Zarówno nadmiar jak i niedobór witamin mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia!

Reklama

Witamina D

Witamina D, czyli cholekalcyferol jest jedną z witamin, zaliczanych do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach. Nazywana jest witaminą słońca, ponieważ jej wzmożone syntetyzowanie przez organizm ludzki obserwowane jest po kontakcie z promieniami słonecznymi. Sama witamina D3 – cholekalcyferol, czy jej pochodna witamina D2 – ergokalcyferol nie wykazują tzw. aktywności biologicznej, czyli nie spełniają tak naprawdę swoich funkcji. Dopiero po procesie tzw. hydroksylacji, który zachodzi w organizmie, witamina D zaczyna pełnić swoją funkcję. Witamina D odgrywa ogromnie istotną rolę dla organizmu żywego. Dlaczego ? Przede wszystkim dlatego, że prowitamina D znajdująca się w naskórku, pod wpływem światła przekształca się w aktywną witaminę D. Naukowcy szacują, że blisko 80 % dziennego zapotrzebowania na witaminę D zdobywamy dzięki przekształceniom prowitaminy, zachodzącym w skórze.

Witamina D wpływa na:

  • Układ kostny – pozytywnie wpływa na procesy formowania kości, udowodniono, że suplementacja witaminą D wzmaga procesy naprawcze w kościach,
  • Układ nerwowy i mięśniowy – regenerując neurony oraz zwiększając napięcie mięśniowe,
  • Układ immunologiczny –wykazuje działanie immunomodulujące oraz przeciwbakteryjne ! Wiele badań wykazuje, że suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko zachorowania na … grypę !
  • Układ krążenia – pozytywne wyniki wpływu witaminy D na obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego,
  • Układ rozrodczy – poprzez zwiększenie spermatogenezy u mężczyzn oraz hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium, prowadzącego do endometriozy u kobiet,

Nadmiar i niedobór witaminy D

Nadmiar witaminy D w organizmie objawia się utratą apetytu, nudnościami, uczuciem osłabienia, poceniem się, biegunką i wymiotami. Skutkami niedoboru są zaburzenia widzenia, utrata apetytu, bóle kostno – stawowe.

Jak suplementować witaminę D?

Pamiętajmy, że suplementacja witaminą D zalecana jest przede wszystkim noworodkom i małym dzieciom, aby uchronić je przed krzywicą.

Maksymalne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla populacji osób zdrowych wg. European Food Safety Authority są następujące:

•    noworodki i niemowlęta: 400 / dobę po konsultacji z lekarzem
•    dzieci w wieku 1-10 lat, 1000 j.m. / dobę
•    dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 2000 j.m. / dobę
•    dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 2000 j.m. / dobę
•    otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 2 500 j.m. / dobę
•    kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 j.m. / dobę

Pamiętajmy, że zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta, ze względu na mniejsze promieniowanie słoneczne !

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze