Witamina D – dlaczego warto ją suplementować cały rok?

Witaminy odgrywają istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Biorą udział w wielu procesach zachodzących na poziomie komórkowym, dzięki czemu pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Zarówno nadmiar jak i niedobór witamin mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia!
Witamina D
Witamina D, czyli cholekalcyferol jest jedną z witamin, zaliczanych do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach. Nazywana jest witaminą słońca, ponieważ jej wzmożone syntetyzowanie przez organizm ludzki obserwowane jest po kontakcie z promieniami słonecznymi. Sama witamina D3 – cholekalcyferol, czy jej pochodna witamina D2 – ergokalcyferol nie wykazują tzw. aktywności biologicznej, czyli nie spełniają tak naprawdę swoich funkcji. Dopiero po procesie tzw. hydroksylacji, który zachodzi w organizmie, witamina D zaczyna pełnić swoją funkcję. Witamina D odgrywa ogromnie istotną rolę dla organizmu żywego. Dlaczego ? Przede wszystkim dlatego, że prowitamina D znajdująca się w naskórku, pod wpływem światła przekształca się w aktywną witaminę D. Naukowcy szacują, że blisko 80 % dziennego zapotrzebowania na witaminę D zdobywamy dzięki przekształceniom prowitaminy, zachodzącym w skórze.
Witamina D wpływa na:
- Układ kostny – pozytywnie wpływa na procesy formowania kości, udowodniono, że suplementacja witaminą D wzmaga procesy naprawcze w kościach,
- Układ nerwowy i mięśniowy – regenerując neurony oraz zwiększając napięcie mięśniowe,
- Układ immunologiczny –wykazuje działanie immunomodulujące oraz przeciwbakteryjne ! Wiele badań wykazuje, że suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko zachorowania na … grypę !
- Układ krążenia – pozytywne wyniki wpływu witaminy D na obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego,
- Układ rozrodczy – poprzez zwiększenie spermatogenezy u mężczyzn oraz hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium, prowadzącego do endometriozy u kobiet,
Nadmiar i niedobór witaminy D
Nadmiar witaminy D w organizmie objawia się utratą apetytu, nudnościami, uczuciem osłabienia, poceniem się, biegunką i wymiotami. Skutkami niedoboru są zaburzenia widzenia, utrata apetytu, bóle kostno – stawowe.
Jak suplementować witaminę D?
Pamiętajmy, że suplementacja witaminą D zalecana jest przede wszystkim noworodkom i małym dzieciom, aby uchronić je przed krzywicą.
Maksymalne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla populacji osób zdrowych wg. European Food Safety Authority są następujące:
• noworodki i niemowlęta: 400 / dobę po konsultacji z lekarzem
• dzieci w wieku 1-10 lat, 1000 j.m. / dobę
• dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 2000 j.m. / dobę
• dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 2000 j.m. / dobę
• otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 2 500 j.m. / dobę
• kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 j.m. / dobę
Pamiętajmy, że zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta, ze względu na mniejsze promieniowanie słoneczne !
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Dobrzańska A. i Zespół Ekspertów Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009
Adres www źródła:
- Vitamin
- D:
- Vitamin
- Deficiency,
- Dependency,
- and
- Toxicity:
- Merck
- Manual
- Professional
- Dietary
- Supplement
- Fact
- Sheet:
- Vitamin
- D.
- Office
- of
- Dietary
- Supplements,
- National
- Institutes
- of
- Health,
- 2009-11-13.
- Zdzisław
- Sikorski,
- Chemia
- żywności,
- Wydawnictwa
- Naukowo-Techniczne.
- Warszawa
- 2000.
- ISBN
- 83-204-2448-8
Kategorie ATC:
- Przewód pokarmowy i metabolizm
- Witaminy A i D (włącznie z preparatami zawierającymi obydwie witaminy)