Zaloguj
Reklama

Witamina A witaminą młodości

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Zażywanie tabletek
Fot. pantherstock
Zażywanie tabletek
(0)

Witamina A to najlepiej poznany i jeden z najskuteczniejszych składników przeciwzmarszczkowych mających zastosowanie w kosmetyce. Nazywana jest witaminą młodości, bowiem opóźnia i redukuje zmiany powstające wraz z procesem starzenia. Jej aktywną formą jest retinol i pod tą postacią występuje najczęściej w kosmetyce.

Reklama

Pod wpływem promieniowania słonecznego ilość witaminy A w skórze spada drastycznie (zwłaszcza promieniowania UVA, które dociera do skóry przez cały rok bez względu na pogodę i nasłonecznienie). Dlatego też należy regularnie uzupełniać jej niedobory poprzez zastosowanie na skórę odpowiednich produktów, które powinny znaleźć się w programie pielęgnacyjnym każdej osoby, która ukończyła 30. rok życia. Retinol występuje pod różnymi postaciami:

  • retinol: niestabilna forma, która musi być przechowywana w odpowiednim opakowaniu, chroniącym przed dostępem powietrza i światła, by zachować efektywność,
  • hydrogenated retinol: stabilna forma retinolu o łagodnym działaniu i wysokiej efektywności, niewymagająca przechowywania w specjalnym opakowaniu,
  • hydroxypinacolone retinoate: najdroższa i najnowocześniejsza forma witaminy A, którą jeszcze trudno znaleźć w polskich kosmetykach.

Aby kosmetyk działał skutecznie, musi zawierać odpowiednio wysokie stężenie czystego retinolu lub retinoidu, które nie może być niższe niż 0,2%. Niestety często produkty kosmetyczne zawierają jego śladowe ilości, które są zbyt niskie, by wykazać jakiekolwiek działanie.

Aktywne formy witaminy A są silnie działającymi surowcami. Reakcja skóry jest bardzo indywidualna, jednak u osób o cerze wrażliwej może wystąpić lekkie pieczenie czy zaczerwienienie skóry, które z czasem ustępuje. Zawsze należy rozpoczynać kurację od produktu z niższym stężeniem, aby dać skórze czas na „przyzwyczajenie”.

Działanie witaminy A jest wielokierunkowe, wobec czego jej stosowanie powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy. Jako że w fazie początkowej skóra staje się bardzo wrażliwa, nie należy rozpoczynać stosowania retinolu latem ani zimą. Podczas kuracji nie można się opalać oraz korzystać z solarium, a na twarz należy stosować kremy z wysokim filtrem.

Witamina A powoduje stopniowe „przebudowywanie” skóry w postaci zwiększenia produkcji oraz naprawy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra staje się jędrna, bardziej elastyczna, napięta, zanikają drobne zmarszczki, a głębokie spłycają się, poprawia się kontur oraz rysy twarzy.

Znając zatem doskonałe właściwości witaminy A oraz łatwą dostępność produktów ją zawierających, warto poznać jej odmładzające działanie jeszcze tej jesieni.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kwiatkowska B. Skóra. Azjatycka pielęgnacja po Polsku. Pascal. Warszawa. 2017, s. 71-76.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze