Zaloguj
Reklama

Uwaga na słońce – jaki krem z filtrem wybrać?

Opalanie przy użyciu kremów z filtrami UVA i UVB
Fot. panthermedia
Opalanie przy użyciu kremów z filtrami UVA i UVB
(0)

Lato w pełni – czas pomyśleć o zabezpieczeniu naszej skóry. Odpowiednio dobrany krem z filtrem zapewni nie tylko równomierną opaleniznę, ale przede wszystkim zabezpieczy nas przed poparzeniem słonecznym i innymi, negatywnymi skutkami promieniowania UV.

Reklama

Rodzaj skóry a filtr UV

W przypadku osób, które mają jasną karnację, a ich skóra łatwo ulega poparzeniu, należy stosować kremy, które posiadają minimum SPF 15-20. Osoby z ciemną karnacją, które łatwo się opalają, powinny stosować filtr SPF 12-15, zaś osoby z bardzo ciemną karnacją powinny stosować krem SPF 9-10. W przypadku dzieci – zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 50.

Jak stosować krem z filtrem

Krem z filtrem należy nałożyć na skórę minimum 15 minut przed planowanym wyjściem na słońce. Ze względu na to, że kremy stosunkowo szybko się wchłaniają i łatwo ścierają – czynność należy powtarzać co około 2 godziny. Pamiętajmy, że w momencie kiedy planujemy kąpiele w morzu lub jeziorze – należy sięgnąć po kremy wodoodporne. Nie zapominajmy również o dłoniach – je również warto posmarować kremem z filtrem. Uwagę warto poświęcić również ustom – tutaj zaleca się stosowanie pomadek z filtrem UV.

Rodzaje filtrów stosowanych w kremach

Filtry UV mają za zadanie pochłaniać lub odbijać promieniowanie UV, a tym samym zabezpieczać skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania. Wyróżnia się 2 rodzaje filtrów:

  • filtry fizyczne – odbijają promieniowanie UV (głownie UVB). Filtry fizyczne nie wnikają w skórę, tylko pozostają na jej powierzchni,
  • filtry chemiczne – absorbują promieniowanie UV, zarówno UVA jak i UVB. Sposób działania tych filtrów oparty jest na „kopiowaniu” działania melaniny – naturalnego pigmentu występującego w skórze. Filtry chemiczne wnikają w głębokie warstwy skóry, absorbując energię niesioną przez promieniowanie UV. Filtry chemiczne wykazują wyższą trwałość niż filtry fizyczne.

Filtry chemiczną uznawane są za bardziej uniwersalne, ponieważ absorbują promieniowanie UVA – odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, uwalnianie wolnych rodników, jak również chronią przed poparzeniem słonecznym. Promieniowanie UVB to promieniowanie powodujące opaleniznę.

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem

Nikt z nas nie lubi zmagać się ze skórą czerwoną jak rak, bąblami i pęcherzami, które powstają na skutek poparzenia skóry. To niewątpliwie zaleta stosowania kremów z filtrem – doskonale chronią przed poparzeniami słonecznymi. Drugim, niezwykle istotnym elementem jest ochrona przed fotostarzeniem skóry, którego skutki możemy obserwować za kilka lat.

Jak wybrać dobry krem z filtrem

W sytuacji, kiedy nie wiesz, jaki krem wybrać, poradź się farmaceuty, kosmetologa, dermatologa lub pracownika drogerii – z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiedni dla Twoich potrzeb krem z filtrem, który będzie spełniał swoją rolę.

 

 

 

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze