Uwaga na słońce – jaki krem z filtrem wybrać?

Lato w pełni – czas pomyśleć o zabezpieczeniu naszej skóry. Odpowiednio dobrany krem z filtrem zapewni nie tylko równomierną opaleniznę, ale przede wszystkim zabezpieczy nas przed poparzeniem słonecznym i innymi, negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Rodzaj skóry a filtr UV
W przypadku osób, które mają jasną karnację, a ich skóra łatwo ulega poparzeniu, należy stosować kremy, które posiadają minimum SPF 15-20. Osoby z ciemną karnacją, które łatwo się opalają, powinny stosować filtr SPF 12-15, zaś osoby z bardzo ciemną karnacją powinny stosować krem SPF 9-10. W przypadku dzieci – zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 50.
Jak stosować krem z filtrem
Krem z filtrem należy nałożyć na skórę minimum 15 minut przed planowanym wyjściem na słońce. Ze względu na to, że kremy stosunkowo szybko się wchłaniają i łatwo ścierają – czynność należy powtarzać co około 2 godziny. Pamiętajmy, że w momencie kiedy planujemy kąpiele w morzu lub jeziorze – należy sięgnąć po kremy wodoodporne. Nie zapominajmy również o dłoniach – je również warto posmarować kremem z filtrem. Uwagę warto poświęcić również ustom – tutaj zaleca się stosowanie pomadek z filtrem UV.
Rodzaje filtrów stosowanych w kremach
Filtry UV mają za zadanie pochłaniać lub odbijać promieniowanie UV, a tym samym zabezpieczać skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania. Wyróżnia się 2 rodzaje filtrów:
- filtry fizyczne – odbijają promieniowanie UV (głownie UVB). Filtry fizyczne nie wnikają w skórę, tylko pozostają na jej powierzchni,
- filtry chemiczne – absorbują promieniowanie UV, zarówno UVA jak i UVB. Sposób działania tych filtrów oparty jest na „kopiowaniu” działania melaniny – naturalnego pigmentu występującego w skórze. Filtry chemiczne wnikają w głębokie warstwy skóry, absorbując energię niesioną przez promieniowanie UV. Filtry chemiczne wykazują wyższą trwałość niż filtry fizyczne.
Filtry chemiczną uznawane są za bardziej uniwersalne, ponieważ absorbują promieniowanie UVA – odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, uwalnianie wolnych rodników, jak również chronią przed poparzeniem słonecznym. Promieniowanie UVB to promieniowanie powodujące opaleniznę.
Dlaczego warto stosować kremy z filtrem
Nikt z nas nie lubi zmagać się ze skórą czerwoną jak rak, bąblami i pęcherzami, które powstają na skutek poparzenia skóry. To niewątpliwie zaleta stosowania kremów z filtrem – doskonale chronią przed poparzeniami słonecznymi. Drugim, niezwykle istotnym elementem jest ochrona przed fotostarzeniem skóry, którego skutki możemy obserwować za kilka lat.
Jak wybrać dobry krem z filtrem
W sytuacji, kiedy nie wiesz, jaki krem wybrać, poradź się farmaceuty, kosmetologa, dermatologa lub pracownika drogerii – z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiedni dla Twoich potrzeb krem z filtrem, który będzie spełniał swoją rolę.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- https://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty/skin-care-101/protect-your-skin.aspx
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3709783/
- https://www.skincancer.org/prevention/uva-and-uvb
Kategorie ICD:
- Choroby skóry i tkanki podskórnej
- Udar cieplny i udar słoneczny
- Zapalenie skóry i inne postacie wyprysku