Zaloguj
Reklama

Trądzik po 30. roku życia: co musisz wiedzieć?

Trądzik
Fot. pantherstock
Trądzik
(0)

Trądzik kojarzy nam się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Niestety, z problemami skórnymi tego typu borykają się również 30- czy 40-latkowie. Co jest przyczyną powstawania trądziku u osób dorosłych? Czy leczenie jest identyczne jak u nastolatków?

Reklama

Trądzik po trzydziestce? To nie jest coś wyjątkowego. Coraz więcej dorosłych wskazuje, że problemy skórne są tym, z czym borykają się na co dzień. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania trądziku u osób dorosłych wymienia się przede wszystkim zaburzenia hormonalne, ale również… stres. Okazuje się bowiem, że to właśnie w sytuacjach stresogennych wzrasta stężenie kortyzolu, który odpowiada za stan skóry. Wraz ze wzrostem stężenia kortyzolu wzmaga się bowiem produkcja łoju, a to może powodować „zapychanie” porów i pojawianie się wykwitów. Dodatkowym czynnikiem potęgującym powstawanie wykwitów są złe nawyki żywieniowe – spożywanie przetworzonej żywności oraz mała ilość warzyw i owoców w diecie również przekładają się na powstawanie niedoskonałości. Poza wymienionymi czynnikami niewłaściwa pielęgnacja również może przyczynić się do pojawienia się trudnych do leczenia zmian.

 U osób dorosłych mamy najczęściej do czynienia z trądzikiem w postaci:

  • trądziku różowatego, którego charakterystycznym znakiem są tzw. zmiany rumieniowe. Ta postać trądziku jest trudna w leczeniu, wymaga kontaktu z dermatologiem,
  • trądzik grudkowy – charakteryzuje się powstawaniem podskórnych grudek. Grudki te mają tendencje do utrzymywania się w skórze przez wiele miesięcy, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania przebarwień,
  • trądzik torbielowaty – w tym przypadku w wypełnionych treścią zaskórnikach zbiera się ropa, co może dodatkowo wywoływać stan zapalny skóry.

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że wydzielina łojowa gruczołów u osób dorosłych ma zupełnie inny skład niż wydzielina pojawiająca się u młodzieży. Ze względu na to, że wydzielina u dorosłych jest gęstsza, łatwiej zatyka pory, powodując, że stają się one pożywką dla bakterii, głównie beztlenowców. Trądzik u dorosłych pojawia się najczęściej na żuchwie, brodzie i szyi.

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Zmiany trądzikowe można próbować wysuszać maścią cynkową, jednak należy zaznaczyć, że nie zawsze jest ona skuteczna u osób dorosłych. Lekarz dermatolog może przepisać maść z antybiotykiem (np. klindamycyną) lub sięgnąć po witaminę A i jej pochodne. Pamiętajmy, że stosując pochodne witaminy A (retinoidy), należy pamiętać o antykoncepcji hormonalnej, gdyż udowodniono ich niekorzystny wpływ na rozwijający się płód.

W przypadku, gdy na Twojej skórze pojawią się trudne do wygojenia grudki i wypryski, nie czekaj. Zgłoś się do dermatologa. Szybsza interwencja to szybsze pozbycie się problemu.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze