Zaloguj
Reklama

Szerokie zastosowanie węgla aktywnego w kosmetyce

Radość
Fot. Panthermedia
Radość
(0)

Coraz więcej osób zaczyna dbać o swój wygląd zewnętrzny. Mowa tutaj nie tylko o kobietach, ale także o mężczyznach. Każdego dnia w sposób szczególny powinniśmy dbać o kondycję naszej skóry. Bardzo przydatny okazał się węgiel aktywny. Jakie zastosowanie ma węgiel kamienny w kosmetyce? Czy stosowany jest on tylko przez osoby z problemami skórnymi?

Reklama

Węgiel aktywny (aktywowany) bądź leczniczy to substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej, częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu (zawiera tlenki metali alkalicznych oraz krzemionkę). Wielka powierzchnia, którą posiada węgiel aktywny jest wynikiem istnienia wewnętrznej struktury porowej. Pory te to tzw. silnie absorbujące mikropory, które pełnią głownie rolę kanałów transportowych. Jest to substancja nietoksyczna bardzo tania w produkcji, a co ważne łatwa do utylizacji po zużyciu. Co ważne, węgiel leczniczy można otrzymywać z pestek oraz nasion owoców, skorup orzechów, łusek czy nawet słomy.

Nasza wiedza na temat budowy oraz właściwości węgla aktywnego jest z każdym dniem coraz większa. W chwili obecnej stosowany jest on w:

  1. Technice jak składnik pochłaniaczy gazów
  2. Przemyśle chemicznym jak katalizator a także nośnik stały
  3. Elektrotechnice
  4. Uzdatnianiu wody
  5. Akwarystyce (jako filtr węglowy)
  6. Medycynie bardzo często stosowany jest w leczeniu niestrawności, wzdęć, biegunek czy w zatruciach związkami chemicznymi. W wielu przypadkach wykorzystywany jest także do usuwania bakterii oraz toksyn po zatruciach pokarmowych.

Ostatnio bardzo dużo mówi się o zastosowaniu węgla aktywnego w kosmetyce. Posiada on bowiem właściwości przeciwzapalne, oczyszczające oraz antyzapalne. Może być wykorzystany do stosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego, można go znaleźć w pastach do zębów czy maseczkach. Bardzo często spotykany jest w maseczkach stosowanych nie tylko na twarz, ale także na inne partie ciała, gdyż wykazuje silne działanie adsorpcyjne.

W wyniku różnicy ładunków węgla i zanieczyszczeń, toksyny z powierzchni oraz z głębszych warstw są przyciągane. To daje możliwość oczyszczenia skóry (zwłaszcza gdy mamy tłustą cerę), świetnie wpływa na zapchane pory (otwiera je i oczyszcza), usuwania wyprysków oraz martwego naskórka. Maseczki te stosowane są nie tylko w zakładach kosmetycznych. Sami w domu możemy sobie taka maseczkę przygotować. Wystarczy rozkruszyć dwie tabletki węgla aktywnego i rozrobić z łyżeczką wody. Wiele osób dodaje także łyżeczkę śmietany. Maseczka musi mieć gęstą konsystencję, by nie spływała z twarzy. Nakładamy ją na ok. 25 minut a następnie zmywamy. Kluczową kwestią jest jej regularne stosowanie, gdyż tylko wtedy oczyścimy cerę, otworzymy pory i uwolnimy wszelkie toksyny. Zabieg ten można wykonać nie tylko na skórze twarzy, ale także na całym ciele.

Pamiętajmy o tym, że węgiel aktywny na skórę powinny stosować nie tylko osoby, które mają problemy z cerą.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze