Zaloguj
Reklama

Świerzbiączka guzkowa Hyde

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. Ojoimages
Twarz
(4)

Świerzbiączka guzkowa Hyde cechuje się rozlanymi, guzkowatymi zmianami skórnymi.

Reklama

Są one konsekwencją nasilonego świądu i uporczywego drapania. Jest to prawdopodobnie nasilona forma neurodermitu ograniczonego.

Choroba ma przewlekły przebieg, bez skłonności do ustępowania. Powstaje w mechanizmie podobnym jak liszaj zwykły przewlekły. Schorzenie częściej dotyczy kobiet. W części przypadków obserwuje się podwyższone stężenie IgE w surowicy krwi oraz odczyny natychmiastowe na alergeny wziewne. Przemawia to za związkiem z atopią.

Podstawowe znaczenia ma związek z układem nerwowym i stresem psychicznym. Nerwowe sytuacje nasilają objawy choroby. W skrajnych przypadkach chorzy mogą mieć tendencje samobójcze i wymagana jest konsultacja psychiatryczna.,

Leczenie za pomocą samych leków neuroleptycznych wykazuje niewystarczającą skuteczność, jednak powinny być stosowane jako leczenie uzupełniające. Korzystne wyniki daje stosowanie talidomidu, jednak nie wolno go stosować u kobiet w wieku reprodukcyjnym z powodu teratogenności i toksyczności. Szczególnie negatywnie wpływa na układ nerwowy.

Leczenie miejscowe polega na stosowaniu silnie działających steroidów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. S. Jabłońska, S. Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze