Zaloguj
Reklama

Świerzbiączka guzkowa Hyde

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. S. Jabłońska, S. Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Twarz
Fot. Ojoimages
Twarz
(3)

Świerzbiączka guzkowa Hyde cechuje się rozlanymi, guzkowatymi zmianami skórnymi.

Reklama

Są one konsekwencją nasilonego świądu i uporczywego drapania. Jest to prawdopodobnie nasilona forma neurodermitu ograniczonego.

Choroba ma przewlekły przebieg, bez skłonności do ustępowania. Powstaje w mechanizmie podobnym jak liszaj zwykły przewlekły. Schorzenie częściej dotyczy kobiet. W części przypadków obserwuje się podwyższone stężenie IgE w surowicy krwi oraz odczyny natychmiastowe na alergeny wziewne. Przemawia to za związkiem z atopią.

Podstawowe znaczenia ma związek z układem nerwowym i stresem psychicznym. Nerwowe sytuacje nasilają objawy choroby. W skrajnych przypadkach chorzy mogą mieć tendencje samobójcze i wymagana jest konsultacja psychiatryczna.,

Leczenie za pomocą samych leków neuroleptycznych wykazuje niewystarczającą skuteczność, jednak powinny być stosowane jako leczenie uzupełniające. Korzystne wyniki daje stosowanie talidomidu, jednak nie wolno go stosować u kobiet w wieku reprodukcyjnym z powodu teratogenności i toksyczności. Szczególnie negatywnie wpływa na układ nerwowy.

Leczenie miejscowe polega na stosowaniu silnie działających steroidów.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze