Zaloguj
Reklama

Świąd kończyn dolnych – jakie mogą być przyczyny tego problemu?

Problemy z żylakami
Fot. ojoimages
Problemy z żylakami
(0)

Świąd pojawiać się może w obrębie skóry dowolnego rejonu ciała, dość ciekawym jednak zjawiskiem jest świąd skóry kończyn dolnych. Przyczynami tego zjawiska bywają bowiem czasami problemy, których w ogóle nikt nie powiązywałby właśnie z tym, że mogą one prowadzić do pojawiania się uczucia swędzenia w obrębie nóg. Okazuje się, że przyczyną świądu kończyn dolnych może być zarówno przesuszenie skóry, jak i reakcje alergiczne, cukrzyca czy… pokrzywka powysiłkowa.

Reklama

Tak jak każdego z nas czasem coś swędzi, tak dla niektórych ludzi świąd staje się wyjątkowo uporczywą dolegliwością – wtedy, gdy pojawia się on przez dłuższy czas, może np. w znaczącym stopniu utrudniać koncentrację, z kolei wtedy, gdy występuje on w nocy, może on utrudniać człowiekowi zapadnięcie w sen. Świąd może pojawiać się w różnych rejonach ciała, dość jednak interesujący jest świąd kończyn dolnych – niektóre z jego możliwych przyczyn mogą naprawdę zaskakiwać.

Najczęstszym powodem poczucia swędzenia w obrębie nóg jest suchość skóry. Miewa ona różne podłoże – zdarza się, że wynika ona po prostu ze starzenia się skóry wraz z wiekiem, czasami przyczyną suchości jest odwodnienie, a czasami skóra staje się przesuszona z powodu nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Świądu skóry kończyn dolnych nie można jednak zawsze tłumaczyć przesuszeniem skóry – problemowi temu (szczególnie, gdy pojawia się on przez dłuższy czas) zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej, ponieważ jego przyczyny mogą być naprawdę różne. Wśród rozmaitych patologii, które mogą prowadzić do uczucia swędzenia nóg, wymienić można:

  • podrażnienie skóry wynikające z ukąszenia przez jakieś owady,
  • alergie (szczególnie alergie kontaktowe),
  • cukrzycę, łuszczycę,
  • podrażnienie skóry wywołane przez jej depilację,
  • choroby wątroby i nerek,
  • pokrzywkę powysiłkową.

Patrząc na powyższe, doskonale widać, że możliwych przyczyn świądu kończyn dolnych jest naprawdę dużo – część z nich jest zaś po prostu poważnymi, czasami nawet zagrażającymi życiu pacjenta, schorzeniami. Z tego powodu wtedy, gdy pacjent przez dłuższy czas zmaga się ze świądem kończyn dolnych, nie pozostaje mu nic innego, jak po prostu udać się na konsultację do lekarza – początkowo swoje kroki najlepiej skierować do dermatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze