Zaloguj
Reklama

SARS-CoV-2 przeżywa na ludzkiej skórze przez 9 godzin. Pamiętajmy o myciu rąk!

Wirus
Fot. shutterstock
Wirus
(0)

Wirus SARS-CoV-2 może przeżywać na ludzkiej skórze nawet 9 godzin. Według naukowców z akademii medycznej z Kioto w Japonii właściwa higiena rąk jest kluczowa w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Reklama

Japońscy uczeni zbadali stabilność SARS-CoV-2 oraz wirusa grypy A (IAV) na ludzkiej skórze. Zespół przygotował mieszankę SARS-CoV-2 i wirusa grypy A (IAV) z pożywką hodowlaną lub śluzem górnych dróg oddechowych. Tę mieszaninę nałożono na powierzchnie skóry ludzkiej. Następnie zdezynfekowali powierzchnie 80% (wagowo) etanolem i sprawdzili, czy wirusy przeżyły.

Naukowcy przeprowadzili badanie na osobach zmarłych na COVID-19 w pierwszej dobie po zgonie. SARS-CoV-2 obecny był na dłoniach nieżyjących nawet po 9 godzinach. Stabilność SARS-CoV-2 i IAV oceniono również – celem porównania – na innych powierzchniach.

Podczas testów na ludzkiej skórze wirusy zostały szybko inaktywowane w porównaniu np. do powierzchni ze stali nierdzewnej czy polistyrenu. SARS-CoV-2 okazał się bardziej stabilny na powierzchni ludzkiej skóry w porównaniu z IAV.

Przeżycie koronawirusa na skórze jest znacznie dłuższe niż wirusa grypy, co sprawia, że ​​jego rozprzestrzenianie się jest bardziej znaczącym problemem zdrowia publicznego.

Właściwa higiena rąk jest ważna, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji SARS-CoV-2. Naukowcy odkryli, że wystarczy 15 sekund po zastosowaniu 80% etanolu, aby zabić którykolwiek wirus na ludzkiej skórze  przekonują autorzy badania z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto w Japonii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze