Zaloguj
Reklama

Rybia łuska wrodzona

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Lekarz
Fot. Panthermedia
Lekarz
(1)

Wśród tego typu rybiej łuski występują postacie najcięższe. Skrajne postacie takie jak płód arlekin są bardzo rzadkie, jednak kończą się śmiercią dziecka niedługo po urodzeniu.

Reklama

Rybia łuska płodowa zazwyczaj dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny. Zmiany na skórze obecne są już w chwili urodzenia. Płody są potworowate, mają zniekształcone otwory naturalne, zniszczone małżowiny lub są niedorozwinięte. Niestety śmierć następuje wkrótce po urodzeniu.

Rybia łuska lamelarna dziedziczona jest autosomalnie recesywnie. Zmiany można zaobserwować od razu po urodzeniu. Zajęta jest cała skóra, często łącznie z dłoniami i stopami. Na skórze twarzy występują stany zapalne oraz złuszczanie. Chorobie mogą towarzyszyć zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Odmiana o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym cechuje się łagodniejszym przebiegiem.

Leczenie dermatoz typu rybiej łuski jest wyłącznie objawowe. Stosuje się retinoidy aromatyczne. Podawane są one przez wiele miesięcy aż do osiągnięcia poprawy, następnie w dawkach przypominających przez okres całego życia. Można podawać małe dawki kortykosteroidów. Miejscowo zalecane są kąpiele z dodatkiem sodu lub soli kuchennej, maści salicylowe lub z dodatkiem mocznika.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze