Zaloguj
Reklama

Rozstępy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Sylwetka kobiety
Fot. Panthermedia
Sylwetka kobiety
(5)

Rozstępy to linijne zmiany, które przypominają blizny. Są szczególnie częste u kobiet ciężarnych, nastolatków w okresie dojrzewania, u osób otyłych oraz przyjmujących steroidy.

Reklama

Powstają one pod wpływem długotrwałego rozciągnięcia skóry. Przez pierwsze 3 miesiące rozstępy zabarwione są na czerwono. Jest to faza zapalna. Z czasem zmiany bledną i stają się białoperłowe. W przypadku zaburzeń hormonalnych rozstępy cały czas mogą mieć barwę czerwoną.

Leczenie rozstępów jest bardzo trudne i najlepiej podjąć je, kiedy zmiany są jeszcze czerwone lub różowe. Żeby zapobiec powstaniu rozstępów należy utrzymywać prawidłową masę ciała (BMI <24,9) oraz regularnie uprawiać sport. Wskazane są również masaże, zarówno w domu jak i w gabinecie kosmetycznym. Można skorzystać z zabiegów ujędrniających i uelastyczniających skórę.

Skórę powinno chronić się przed negatywnym wpływem czynników środowiska (promieniowanie UV, przegrzanie, wysokie temperatury). W okresie zwiększonego ryzyka powstania rozstępów warto stosować preparaty zapobiegające tego typu zmianom.

Wśród kosmetyków leczniczych poleca się te, które zawierają wyciągi roślinne z Cantella asiatica, soi, skrzypu polnego, bluszczu oraz krzemionkę, retinol lub witaminę C. Złuszczająco działają kosmetyki z kwasem glikolowym, salicylowym lub mlekowym.

Reklama
(5)
Komentarze