Zaloguj
Reklama

Preparat DNA zastąpi kremy chroniące przed promieniowaniem UV?

Badania genetyczne
Fot. pantherstock
Badania genetyczne
(0)

Promieniowanie UV uszkadza struktury ludzkiego DNA, przez co może ono przyspieszyć starzenie się skóry, a także sprzyjać występowaniu różnych nowotworów skóry. A gdyby tak na skórę nałożyć ochronną warstwę z DNA, która to będzie eksponowana na UV, zapobiegając działaniu promieniowania na materiał genetyczny organizmu? Na taki właśnie pomysł wpadli specjaliści z jednej z amerykańskich placówek badawczych.

Reklama

Okres letni kojarzy się nam z wieloma rzeczami – jedną z nich są pełne słońca, ciepłe letnie dni. Ci z nas, którzy są miłośnikami opalania, nierzadko wręcz z niecierpliwością wyczekują promieni słonecznych. Rzeczywiście, dzięki słońcu możliwe jest doprowadzenie do tego, że skóra stanie się opalona i przybierze brązowawy odcień, jednakże wszyscy z nas – a przede wszystkim osoby lubujące się w opalaniu – powinny pamiętać o ochronie skóry w letnie dni.

Wspomniana wyżej konieczność bierze się stąd, że promieniowanie UV, bezpośrednio związane ze słonecznymi promieniami, jest dla ludzkiej skóry po prostu groźne. Sprzyja ono bowiem jej starzeniu się, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Powszechnie znane są kremy z filtrami, chroniące skórę przed promieniowaniem UV, czy też osłaniające oczy okulary przeciwsłoneczne. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych proponują obecnie nową metodę ochrony przed promieniowaniem UV – miałoby ją stanowić... DNA.

Warstwa DNA jako ochrona przeciwko promieniom UV i... nie tylko

Ochronna warstwa przygotowana z DNA to pomysł Guya Germana i jego współpracowników, pracujących w State University of New York w Binghamton. Przygotowana ona została poprzez wysuszenie roztworu zawierającego tenże kwas nukleinowy. Wynalazek naukowców przyjmuje formę cienkiej, przezroczystej warstwy.

Promieniowanie UV ogólnie ma zdolność uszkadzania DNA i dlatego może ono sprzyjać przyspieszeniu procesów starzenia się skóry, a także występowaniu nowotworów. Na tym opierał się zamysł amerykańskich naukowców – zamiast uszkadzać materiał genetyczny znajdujący się w komórkach skóry, promieniowanie miałoby wywierać negatywne działanie tylko na te DNA, które wchodziłoby w skład ochronnej, nałożonej na jej powierzchnię, warstwy.

Pierwsze doniesienia są dość obiecujące – mianowicie okazało się, że ochronna warstwa z DNA może pochłaniać promieniowanie UV, co więcej, jej zdolności absorpcyjne rosną wraz z czasem, przez jaki człowiek przebywa na słońcu. Oprócz tego uczeni zaobserwowali, że ich wynalazek posiada zdolności higroskopijne, co oznacza, że chłonie on wodę – dzięki temu po nałożeniu warstwy na skórę możliwe jest dłuższe utrzymanie jej w nawilżeniu.

Zanim tego typu ochrona przed promieniowaniem UV stanie się szerzej dostępna, minie zapewne jeszcze trochę czasu i wykonane zostaną kolejne, niezbędne badania oceniające jej skuteczność. Twórcy ochronnej warstwy z DNA planują również przeprowadzenie analiz dotyczących tego, czy ich wynalazek mógłby być przydatny jako opatrunek do zaopatrywania ran.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze