Zaloguj
Reklama

Potówki - odmiany, powstawanie i leczenie

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(0)

Wyróżniamy dwie formy potówek – zwykłą i czerwoną. Potówki zwykłe to rozsiane, drobne, przezroczyste wykwity. Ich powstawanie związane jest z ujściem gruczołów potowych.

Reklama

Nie stwierdza się stanów zapalnych. W przypadku potówek czerwonych występują rozsiane grudki zapalne. Potówki zwykłe powstają najczęściej wskutek przegrzania, dotyczy to szczególnie dzieci.U dorosłych ma to związek z przebywaniem w gorącym klimacie oraz warunkami pracy.

W powstawaniu potówek czerwonych rolę odgrywają zakażenie bakteryjne oraz zaczopowanie masami rogowymi przewodów potowych, z wtórnym odczynem zapalnym. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na tułowiu. Ma to związek z rozmieszczeniem przewodów potowych.

Przebieg potówek zwykłych jest bardzo krótkotrwały. Zmiany znikają równie szybko jak się pojawiają. Pozostawiają one niewielkie drobnopłatowe złuszczenia. Potówki czerwone cechują się dłuższym przebiegiem. Może im towarzyszyć lekki świąd lub pieczenie.

Leczenie polega na miejscowym stosowaniu zasypki zawierającej kwas borowy i papki z mentolem. Główne znaczenie ma rozpoznanie i usunięcie czynników wywołujących.

Reklama
(0)
Komentarze