Zaloguj
Reklama

Popękane naczynka (pajączki naczyniowe) na ciele: przyczyny

Problemy z cerą
Fot. panthermedia
Problemy z cerą
(0)

Pajączki, popękane naczynia to tak naprawdę potoczne określenia charakteryzujące teleangiektazje, czyli poszerzenia drobnych, znajdujących się blisko skóry, naczyń krwionośnych. Takowe wystąpić mogą u każdego i w dowolnym wieku, z jakich jednak powodów na naszych twarzach, rękach czy innych częściach ciała pojawiają się popękane naczynka?

Reklama

Same w sobie popękane naczynka (pajączki naczyniowe) nie są zagrożeniem dla zdrowia – zasadniczo stanowią one, jeżeli już, to tylko defekt estetyczny. Niektórych osób wystąpienie u nich teleangiektazji w ogóle nie trapi, inni z kolei ludzie wyjątkowo uważnie analizują, z jakiego powodu pojawiły się u nich popękane naczynka. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wcale nie musi być łatwe – możliwych przyczyn pajączków naczyniowych jest bowiem stosunkowo dużo.

Duże znaczenie w powstawaniu popękanych naczyń krwionośnych mają geny – jeżeli członkowie naszej najbliższej rodziny mają dużo pajączków, to z dużym prawdopodobieństwem tego rodzaju zmiany pojawią się i u nas. Drobne poszerzenia naczyń krwionośnych mogą być jednak efektem również i gwałtownych zmian panującego w ich wnętrzu ciśnienia – do zwyżek tego parametru, mogących być przyczyną pojawienia się teleangiektazji, doprowadzić mogą nawet silne wymioty czy kichanie.

Przyczyną popękanych naczynek może być również narażenie prawidłowych naczyń na czynniki, które to je uszkadzają. Takowym może być promieniowanie słoneczne, ale i różne substancje drażniące. Inną możliwą przyczyną pojawiania się tychże zmian są zmiany hormonalne – tutaj wspomnieć można chociażby o zmianach hormonalnych, które zachodzą w ciąży (w takim przypadku możliwe jednak jest to, że pajączki naczyniowe wystąpią w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, a już po porodzie dojdzie do ich ustąpienia).

Pojawianiu się teleangiektazji na skórze sprzyjać może również nadmierne spożywanie pewnych substancji. Szczególnie mowa tutaj o alkoholu – przez to, że doprowadza on do poszerzania się struktur transportujących krew, jego nadużywanie również może stanowić przyczynę popękanych naczynek. Istnieje również pewna jednostka chorobowa, która związana jest z obecnością licznych, poszerzonych naczyń krwionośnych przede wszystkim w obrębie twarzy – mowa tutaj o trądziku różowatym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze