Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja skóry kwasami – jak wybrać odpowiedni?

Wizyta u kosmetyczki
Fot. medforum
Wizyta u kosmetyczki
(0)

Pielęgnacja kwasami może przynieść niesamowite rezultaty. Odpowiednio dobrane kwasy nie tylko redukują drobne zmarszczki, ale pozwalają zniwelować drobne niedoskonałości skóry. To, co istotne przy pielęgnacji kwasami, to dobór odpowiedniego stężenia i mądre łączenie z innymi kosmetykami.

Reklama

Kwas kwasowi nierówny

Przed wyborem produktu z kwasem do pielęgnacji cery należy poczytać o właściwościach wybranych kwasów, potencjalnych interakcjach i typach skóry, dla których można stosować wybrany składnik. Wśród kwasów, które można znaleźć w kosmetykach pojawiają się najczęściej:

Hydroksykwasy – bardzo często występują w połączeniu alfa- (AHA) i beta- (BHA) hydroksykwasu. Alfahydroksykwasy to kwas glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy. Kwasy z rodziny BHA to np. kwas salicylowy.

Kwas mlekowy – w produktach dostępnych na rynku znajdziemy go w różnych stężeniach – od bardzo niskich stężeń aż do produktów zawierających nawet 10% roztwór kwasu mlekowego. Kwas mlekowy polecany jest dla cery problematycznej i odwodnionej – wykazuje silne właściwości antybakteryjne, pozwala wyregulować pracę gruczołów łojowych i co istotne – nawilża skórę.

Kwas azelianowy – stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się ze skórą trądzikową lub na ich skórze pojawiają się rumienie czy zmiany naczynkowe. Kwas azelianowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, zapobiega powstawaniu przebarwień, delikatnie złuszcza naskórek.

Kwas glikolowy – czyli jeden z rodziny hydroksykwasów uznawany jest za produkt niezbędny w pielęgnacji skóry trądzikowej, przetłuszczającej się, skłonnej do pojawiania się wyprysków.

Kwas migdałowy – ze względu na wielkość cząsteczek nie przenika w głąb cery tak szybko, jak kwas glikolowy, niskocząsteczkowy. Z tego względu kwas migdałowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery wrażliwej. Kwas migdałowy wykazuje właściwości złuszczające, ale bez efektu „zdartej” skóry. Pomaga w walce z przebrawieniami, pomaga regulować pracę gruczołów łojowych

Błędy w pielęgnacji skóry – co za dużo, to niezdrowo

Najpoważniejszym błędem w pielęgnacji skóry kwasami jest… przesada. Zbyt częste stosowanie kwasów i nierobienie przerw może przyczynić się od odwrotnego efektu niż zamierzony. Skóra, zamiast jasna i promienna, staje się nadmiernie błyszcząca, pojawiają się zaskórniki. Łączenie ze sobą kwasów w czasie jednej aplikacji może doprowadzić do pojawienia się zaczerwienienia, a nawet reakcji alergicznej. Co ważne, w pielęgnacji z użyciem kwasów warto zaczynać od najniższych stężeń, aby określić, czy skóra jest gotowa na tego typu pielęgnację.

Z czym nie łączyć kwasów?

Pamiętajmy, że produktów zaliczanych do grupy kwasów nie powinno łączyć się z niektórymi produktami, zawierającymi w swoim składzie peptydy (lub aminokwasy) lub witaminę C i jej pochodne. Kwaśne środowisko prowadzi do inaktywacji peptydów i witaminy, co nie przyczyni się do poprawy wyglądu skóry.

Gdy używasz kwasów, nie zapominaj o…

…kremach z filtrem. Odpowiednia ochrona twarzy przed promieniowaniem UV jest niezwykle ważna – zwłaszcza przy pielęgnacji z użyciem kwasów. Delikatny krem z filtrem stanowi uzupełnienie pielęgnacji kwasami! Jeśli nie wiesz od czego zacząć pielęgnację z użyciem kwasów, skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem, który pomoże Ci we właściwy sposób dobrać pielęgnację odpowiednią do Twoich indywidualnych potrzeb.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze