Zaloguj
Reklama

Piegi – czym są i dlaczego je mamy?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. S. Jabłońska, S. Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Śmiech
Fot. ojoimages
Śmiech
(0)

Piegi to nic innego jak drobne, przebarwione plamy. Zazwyczaj są rozsiane, umiejscowione w miejscach odsłoniętych, najczęściej na twarzy.

Reklama

Można zauważyć, że częściej występują u osób młodych i o rudym kolorze włosów. Piegi są dziedziczone w sposób autosomalny dominujący. Nie obserwuje się zwiększonej liczby melanocytów.

Przyczyną powstawania przebarwień jest przyspieszony proces wytwarzania barwnika. Piegi mają barwę jasno- lub ciemnobrązową. Ich powierzchnia jest gładka. Mogą występować na twarzy, wyprostnych częściach przedramion i na grzbietowej części dłoni. Zazwyczaj ich układ jest symetryczny. Utrzymują się w ciągu całego życia, jednak w starszym wieku ich nasilenie jest znacznie mniejsze.

Można zauważyć, że bardziej uwidaczniają się latem i wiosną pod wpływem promieniowania UV. Aby usunąć lub zredukować przebarwienia stosuje się miejscowo środki złuszczające. Niestety niektóre maści mogą powodować nierównomierne odbarwienia.

Można też zastosować miejscową krioterapię w formie masażu oraz delikatny peeling za pomocą kwasów alfahydroksylowych. Bardzo ważna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, które nasila przebarwienia.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze