Zaloguj
Reklama

Pęcherze i otarcia na skórze - szybkie, domowe sposoby

Bieganie
Fot. shutterstock
Bieganie
(0)

Letnie wędrówki, wysoka temperatura, nowe, nie sprawdzone obuwie – to wszystko sprzyja powstawaniu pęcherzy i otarć na skórze. Jak szybko złagodzić ból? Czy przebijać pojawiające się pęcherze?

Reklama

Odciski

Otarcia i pęcherze na stopach, odparzenia w pachwinach – kto z zapalonych turystów ich nie zna? Odciski są często utożsamiane z pęcherzami, jednak odciski to w rzeczywistości nagniotki lub modzele, czyli zgrubienia pojawiające się na stopach. Aby zapobiegać odciskom trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w wygodne obuwie. Warto również stosować specjalne wkładki do obuwia i stosować na noc kremy nawilżające i zmiękczające skórę stóp, które zapobiegają rogowaceniu. Najlepszym sposobem walki z już istniejącymi odciskami jest zastosowanie specjalnych plastrów, które ze względu na zawartość kwasu salicydowego skutecznie zmniejszają i zmiękczają skórę.

Pęcherze

Pęcherze to specyficzne zmiany, które wypełnione są płynem – np. osoczem, limfą, ropą.  Pęcherze pojawiają się zwłaszcza na stopach lub dłoniach (np. po długotrwałym wysiłku i pracy narzędziami ręcznymi). Zapobieganie powstawaniu pęcherzy na stopach to przede wszystkim stosowanie wygodnego, miękkiego obuwia. Warto również zadbać o skórę stóp – smarować ją kremami nawilżającymi. W przypadku gdy pęcherze się pojawią, można zastosować specjalny rodzaj plastrów hydrokolidalnych, które wspomagają gojenie. Lekarze odradzają samodzielne przekłuwanie pęcherzy, jednak jeśli pęcherz już pęknie (lub mimo wszystko decydujemy się na jego przkełucie) należy dobrze zdezynfekować ranę.

Otarcie

Otarcie dotyczy przede wszystkim naskórka, czyli mechanicznego uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry. Otarciom towarzyszy pieczenie i dyskomfort. Otarcie należy zdezynfekować np. wodą z mydłem. W niektórych przypadkach warto zabezpieczyć miejsce kremem z alantoiną, co przyspiesza gojenie.

Odparzenie

Powstaje na skutek tarcia, w podwyższonej temperaturze i przy podwyższonej wilgotności. Powstające odparzenia pieką i dają uczucie znacznego dyskomfortu. W przypadku, gdy odparzenie już powstało warto sięgnąć po zasypkę z alantoiną.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze