Zaloguj
Reklama

Ostuda: kolejna choroba skórna zagrażająca życiu?

Poparzenie ręki
Fot. medforum
Poparzenie ręki
(2)

Ostuda (in. melanodermia), czyli ciemne plamy pojawiające się na skórze, może wystąpić nagle. Jedna, druga, trzecia plamka i .... zaczynamy dostrzegać problem. Czym właściwie jest ostuda? Jak sobie z nią radzić?

Reklama

Czym jest ostuda

Ostuda to nic innego jak przebarwienia skórne, które pojawiają się na twarzy czy rękach. Przyczyną pojawiania się ostudy są przede wszystkim promieniowanie UV oraz zmiany hormonalne – uwarunkowane np. przez ciążę, menopauzę czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Co ważne, ostuda może sugerować również zaburzenia tarczycy czy problemy z funkcjonowaniem wątroby. Pojawienie się zmian barwnych na skórze może być również wynikiem zażywania niektórych leków, które przenikają do skóry. W momencie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne sprzyjają one uwalnianiu barwników, które tworzą zmiany skórne w postaci ostudy. Najlepiej ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne w momencie, gdy przyjmujemy takie leki, jak antybiotyki z grupy tetracyklin, sulfonamidów, cytostatyki, środki przeciwgrzybiczne czy antykoncepcję hormonalną.

Jak radzić sobie z przebarwieniami

Pierwszym krokiem, który należy wykonać w momencie zaobserwowania u siebie plam, jest wizyta u lekarza, który odnajdzie przyczynę pojawienia się przebarwień. Kuracje stosowane w leczeniu ostudy uzależnione są od rodzaju i nasilenia plam, które pojawiły się na skórze. Przykładowo standardowym postępowaniem w przypadku wystąpienia ostudy naskórkowej jest zastosowanie preparatów złuszczających i odbarwiających. Często stosowaną kuracją jest używanie maści zawierających hydrochinon, kwas kojowy bądź pochodne witaminy A. Poleca się również złuszczanie naskórka przy użyciu kwasów – tutaj polecane są zwłaszcza kwasy AHA, jak np. alfa-hydroksykwasy. Coraz częściej stosowaną metodą jest również stosowanie peelingów biomedycznych, mezoterapii oraz krioterapii. Co istotne, nie wszyscy pacjenci borykający się z ostudą mogą być poddawani wymienionym zabiegom. Szczególną ostrożnością powinni wykazać się alergicy czy pacjenci leczący choroby autoimmunologiczne.

Czy ostuda jest groźna

Ostuda nie jest zaliczana jako choroba groźna i zagrażająca życiu.  Pojawianie się zmian barwnikowych na skórze wpływa jednak na estetykę skóry oraz może wywoływać kompleksy. W przypadku pojawienia się zmian barwnikowych na skórze warto znaleźć przyczynę i podjąć stosowne leczenie, które pozwoli na przywrócenie skórze blasku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo PZWL. Warszawa 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze