Zaloguj
Reklama

Niektóre kosmetyki mogą zawierać niebezpieczne bakterie

Robienie makijażu
Fot. pantherstock
Robienie makijażu
(0)

Naukowcy ostrzegają, że niektóre kosmetyki, takie jak tusz do rzęs czy błyszczyk do ust, mogą zawierać niebezpieczne bakterie.

Reklama

Według brytyjskich naukowców z Aston University wiele kosmetyków, takich jak gąbki do makijażu, tusz do rzęs czy błyszczyk, mogą być zanieczyszczone potencjalnie śmiertelnymi bakteriami. Głównym powodem jest ich długotrwałe użytkowanie i niewystarczające czyszczenie

Naukowcy badali kosmetyki sprzedawane w Wielkiej Brytanii. Odkryli, że wiele osób codziennie używa kosmetyków zawierających bakterie E. coli i gronkowce. Bakterie te nie są obecne w produkcji, ale pojawiają się w trakcie użytkowania poszczególnych kosmetyków, głównie dlatego, że często produkty te używane są przez długi czas oraz nie są w prawidłowy sposób czyszczone. Naukowcy przetestowali dziesięć rodzajów produktów kosmetycznych, z czego w aż dziewięciu odkryto te bakterie. 

Mikroorganizmy znajdujące się w kosmetykach mogą powodować wiele chorób, od podrażnienia skóry po zatrucie krwi, gdy są stosowane w pobliżu oczu. Ryzyko jest największe u osób z osłabioną odpornością.

Niebezpieczny trend

Najwięcej bakterii znaleziono na gąbkach do makijażu, które stały się w ostatnim czasie bardzo popularne.

Badania wykazały, że zdecydowana większość kosmetyków (93%) nigdy nie była czyszczona, pomimo że ponad połowa (63%) kiedykolwiek upadła na ziemię. Kosmetyki mogą być również zanieczyszczone przez kontakt z innymi przedmiotami.

Wilgotne i ciepłe środowisko pomaga namnażać się bakteriom – dlatego łazienki powinny być często i intensywnie czyszczone.

Według autorów badania producenci kosmetyków powinni bardziej informować konsumentów na temat okresu przechowywania na opakowaniach. Choć europejskie dyrektywy w pewnym stopniu egzekwują te ostrzeżenia i standardy higieny, zdaniem naukowców nie są one wystarczające.

Ponadto eksperci obawiają się, że po Brexicie rynek brytyjski będzie bardziej dostępny dla towarów z krajów, w których nie podlega się takiej kontroli, a zatem sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu.

Pamiętajmy o czystości naszych kosmetyków, pilnujmy okresu ich ważności oraz dbajmy o porządek w naszej łazience, aby gromadziło się w niej jak najmniej bakterii. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze