Zaloguj
Reklama

Niebezpieczne „pieprzyki” – co powinno wzbudzić czujność?

Badanie dermatologiczne
Fot. Panthermedia
Badanie dermatologiczne
(0)

Każdy z nas ma na skórze znamiona czy pieprzyki. Warto im się bacznie przyglądać, aby dostrzec sygnały, które mogą wskazywać na rozwój choroby.

Reklama

Zmiany na skórze najlepiej konsultować u dermatologa, który jako ekspert potrafi zdiagnozować zmiany o charakterze chorobotwórczym. Do zbadania zmian pieprzykowych stosuje się skalę ABCDE:

  • A – (asymmetry) – asymetria znamienia,
  • B – (borders) – brzegi, czy znamię ma nieregularne brzegi,
  • C – (colour) – niejednolita barwa,
  • D – (diameter) – średnica, jeśli pieprzyk ma więcej niż 0,5 cm, może się przekształcać w złośliwego czerniaka,
  • E – (evolution) – rozwój, czyli zmiana w trakcie ostatnich kilku miesięcy, czy znamię stało się większe.

Czerniak uznawany jest za jeden z najczęściej występujących nowotworów skóry. Za rozwój czerniaka odpowiedzialny jest nadmiar promieniowania UV. Osoby, które mają na skórze znaczną ilość znamion, powinny ograniczyć lub najlepiej zaprzestać korzystania z solarium oraz w trakcie spacerów stosować kremy z filtrem.  Znamiona, które wydają się lekarzowi „podejrzane”, mogą być usuwane operacyjnie – przeprowadzenie operacji zaleca się przede wszystkim w przypadku znamion, które wystają lub łatwo je podrażnić (np. kiedy zlokalizowane są w okolicach szyi).

Jeśli Twoje znamię nagle rośnie, staje się wypukłe, zmienia barwę lub sączy się z niego płyn – nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wcześnie postawiona diagnoza pozwala na szybkie wyleczenie!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze