Zaloguj
Reklama

Modzele skórne

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Stopy
Fot. ojoimages
Stopy
(3)

Modzele spowodowane są tarciem lub uciskiem skóry. Pojawiają się na podeszwach stóp oraz rękach lub innych miejscach, które są ocierane lub uciskane.

Reklama

W większości przypadków zmiany nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie po pewnym czasie od wyeliminowania źródła. Cechą charakterystyczną zmian jest zgrubienie skóry, jej suchość oraz łuszczenie. Staje się ona szorstka a miejsce, w którym pojawił się modzel jest tkliwe i bolesne.

Z większym ryzykiem powikłań wiążą się modzele występujące u chorych na cukrzycę lub inne stany obniżające sprawność krążenia w kończynach dolnych. W takim wypadku, lub gdy zmiany stają się bardzo bolesne, bądź wdał się stan zapalny, wymagana jest konsultacja lekarska.

Na powstanie modzeli bardziej narażone są osoby posiadające jakiekolwiek deformacje stóp. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest używanie ciężkich narzędzi bez rękawic. Naraża to skórę na dodatkowe tarcie i w konsekwencji może prowadzić do powstania odcisków lub modzeli.

Aby zapobiegać pojawianiu się zarówno odcisków jak i modzeli należy nosić dopasowane buty. Należy odpowiednio dobrać ich rozmiar, co zredukuje ewentualne otarcia lub ucisk. Podczas używania narzędzi należy ubierać rękawice.

Modzele oraz odciski można delikatnie pocierać myją lub pumeksem podczas kąpieli, aby zmniejszyć ich rozmiar. W żadnym wypadku nie powinno się obcinać lub przebijać modzeli, gdyż może to prowadzić do zakażenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze