Zaloguj
Reklama

Metody leczenia nadmiernej potliwości

Masaż
Fot. ojoimages
Masaż
(0)

Nadmierna potliwość stanowi bardzo wstydliwy problem. Osoby dotknięte tą dolegliwością często w znacznym stopniu ograniczają swoje życie towarzyskie.

Reklama

Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nadpotliwością.

Najprostszym sposobem jest używanie antyperspirantów. Początkowo zaleca się stosowanie ogólnodostępnych produktów, jeśli jednak okażą się niewystarczające dermatolog może przepisać specjalne środki dostępne w aptekach. W przypadku, kiedy antyperspiranty nie pomagają dostępne są różne metody leczenia.

Pierwsza z nich to jonoforeza. Zabieg polega na włożeniu rąk bądź nóg do naczynia z wodą - gdzie są one poddawane działaniu prądu przez około 20-30 minut. Kurację należy powtarzać kilka razy w tygodniu, jednak efekty są zauważalne już po kilku zabiegach. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób ta metoda działa. Faktem jest wysoka, nawet 80% skuteczność.

Możliwe jest także leczenie botoxem. Najczęściej stosowane są zastrzyki pod pachami. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu substancji chemicznej, która sygnalizuje aktywację gruczołów potowych. Konieczne jest wykonanie kilku zastrzyków, jednak obniżenie potliwości utrzymuję się nawet rok.

Lekarz może przepisać leki antycholinergistyczne, które blokują aktywację gruczołów łojowych. Niestety leki te mają dużo skutków ubocznych.

Metody chirurgiczne polegają na wycięciu gruczołów potowych lub odcięcia nerwów aktywujących gruczoły potowe.

 

Reklama
(0)
Komentarze